in

Nitownica ręczna – Jak nitować, instrukcja krok po kroku!

nitownica ręczna

Technologia nitowania jest znana od dawna, a jej przykłady można podziwiać na starych zdjęciach dawnych budynków czy maszyn. Obecnie ta technologia ma zastosowanie w domowych warsztacie. Może okazać się przydatna w łączeniu wielu nieoczywistych, ale praktycznych połączeń. Tutaj znajdziesz najpraktyczniejsze porady i dowiesz się jak wybrać nitownicę ręczną.

jak nitować

Do czego służy nitownica?

Świetnie sprawdza się w łączeniu płaskich elementów. Stosuje się je z powodzeniem w przypadku metalu, tworzyw sztucznych, płyt kartonowo-gipsowych, czy nawet w przypadku fragmentów skór. Budowa nitownicy ręcznej jest bardzo prosta, dlatego cena nie jest wygórowana. Nitowanie ręczne wykorzystuje siłę naszych rąk.

Nitowanie nitownicą kilkudziesięciu połączeń może okazać się wymagającym wysiłkiem. Dlatego do dłuższych pracy możesz zaopatrzyć się w nitownicę akumulatorową. Jak zatem nitować ręcznie, by nie popełnić błędów? Na pewno warto zapoznać się z instrukcją obsługi nitownicy ręcznej.

nitownica ręczna instrukcja obsługi

Jak zbudowana jest nitownica ręczna?

Nitownica zasadami działania przypomina kombinerki. Do wygenerowania dużej siły używa się jeszcze nitownic długich jak sekator. Ściągając dwa końce rączek generujemy siłę zatrzaskując nit. Oprócz metalowych elementów, które muszą wytrzymać obciążenie, nitownica ręczna jest wyposażona w zatrzask. Dlatego narzędzie cechuję się raczej dużą wagą, a jeśli wybierzemy wersję akumulatorową, to waga może zwiększyć się jeszcze bardziej.

Dlatego na pewno nie jest to narzędzie dla początkujących majsterkowiczów, nawet pomimo swojej niskiej ceny. Z pewnością do prostych prac może wystarczyć ta tania. Jednak, jeżeli chcesz posłużyć się tym narzędziem więcej niż kilka razy, zalecamy wybór droższych modeli, które nie rozsypią się podczas pracy.

Warto pamiętać, że budowa nitownicy ręcznej nie jest przesadnie skomplikowana. Nitowanie nitownicą nie stanowi trudności. Odpowiedni jest wybór zastosowania. Narzędzie to powstało, by zastąpić inne narzędzia ręczne stosowane do łatwego zamykania otworów. W głowicy roboczej znajduje się część odpowiedzialna za wciągnięcie zrywalnego nitu z dość dużą mocą do środka. Co zaskakujące, nie jest on odcinany, tylko właśnie zrywany. Jest to zresztą od strony technicznej dużo prostsze, ale wymaga przyłożenia znacznej mocy.

Konstrukcja ręcznej nitownicy do nitonakrętek jest bardzo zbliżona– różnica jest taka, że konstrukcja nitu trochę jest inna, ale zasada działania jest identyczna. To zaciśnięcie rączek pozwala na obrót nitonakrętki na ustawioną wcześniej długość gwintu.

nitownica ręczna jak używać

Największe zalety nitowania ręcznego

Po samej budowie ciężko domyślić się zastosowanie tego ręcznego narzędzia. A już tym bardziej, jego budowa nie ujawnia jak nitować ręcznie by było to poprawne. Jednak jest to proste narzędzie, które nie potrzebuje żadnego zasilania. Kolejnym niewątpliwym atutem jest jej poręczność. Ciężko znaleźć narzędzie wielkości kombinerek, które miałoby tak skuteczne możliwości wykonywania solidnych połączeń. I choć nie tak łatwo się psuje, to na pewno warto rozważyć zakup droższych wersji.

Aby cieszyć się długotrwałą bezawaryjnością narzędzia nitownica ręczna powinna zawierać instrukcję obsługi. Na szczęście jak się nituje dowiesz się tutaj. A jest to możliwe nawet w trudno dostępnych miejscach. Wynika to z bardzo dużej mobilności tego narzędzia. Oto najważniejsze zalety nitownicy:

  • Prosta budowa. Nitowanie ręczne to nie nauka o rakietach. Może nie jest to zaletą samo w sobie, ale im prostsze narzędzie, tym mniejsze ryzyko, że się zepsuje, a to już jakaś wartość. Poza tym przy nieskomplikowanej konstrukcji niewielkie niedokładności przy projektowaniu nie przekładają się na znaczący spadek skuteczności działania. Ma to za to miejsce przy nitownicach elektrycznych. I o tym warto pamiętać przy wyborze kwoty, jaką przeznaczy się na to narzędzie.
  • Niska cena. Całkiem dobrą nitownicę można kupić za trzydzieści złotych, a pneumatyczne, jako dodatek do sprężarki, kosztują, co najmniej 150 zł. Bardzo wytrzymałe i popularne nitownice , nieco droższe, to modele, które już bardzo długo cieszą się niesłabnącą popularnością, co świadczy o tym, że mimo niewysokiej ceny, można im zaufać.
  • Niezależność. W nitownicy zasada działania nie wymaga żadnego zasilania. Niestety przy dłuższej pracy narzędzie nieuchronnie stanie się niewygodne, ale do prac hobbystycznych, a nawet niewielkich łączeń fachowych będzie najzupełniej wystarczająca. Zatem nie, nie trzeba będzie martwić się ani kosztem zakupu i eksploatacji kompresora, ani bardzo uciążliwym rozładowanym się akumulatora.

nitownica zasada działania

Poznaj instrukcję obsługi nitownicy ręcznej!

Jak nitować ręcznie? Nitowanie nitownicą ręczną może się różnić w zależności od tego, czy używamy do tego celu nitów czy nitonakrętek. Nitując za pomocą tak zwanych nitów zrywalnych, na początku musimy wykonać otwór. Im bardziej precyzyjny otwór, tym lepszą grubość nita możemy wybrać, a co skutkuje możliwością uzyskania wyższej trwałości połączenia.

Następnie wkładamy w niego nit. Zakładamy nitownicę na kołnierz nita i mocno ściskamy, najlepiej kilkukrotnie, by część nitu napęczniała, a pręcik wewnątrz zaklinował się w kołnierzu. Kiedy połączenie będzie trwałe i mocne, część pręta samoistnie przerwie się w miejscu przewężenia, a połączeniem będzie już prosta metoda, a zarazem bardzo praktyczna. W przypadku tak zwanych nitonakrętek na początek musimy wywiercić otwory w materiałach, które chcemy połączyć.

Najlepiej by były to te same materiały, choć nie jest to konieczne. Następnie wkładamy trzpień w nitownicę od jej tylnej strony, tak, by jego wystająca z przodu część była równej długości, co nitonakrętka, którą równocześnie nakładamy na ten wystający trzpień. By mechanizm zadziałał, wreszcie zaciskamy dźwignię. Potem pozostaje już tylko wykręcić zbędną część z tyłu nitownicy.

Nitownica może okazać się niezbędnym narzędziem podczas wielu prac. Nitownica instrukcja działania jest prosta. Wystarczy odrobina wiedzy i można wykonywać trwałe połączenia. I jest to dostępne w bardzo przystępnej cenie.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest


3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Natan
Natan
4 lat temu

Nitowanie nie jest trudne. Artykuł dobry i rzeczowy, warto jeszcze zobaczyć na yt jak ludzie to robią.

Koras
Koras
4 lat temu

Nitowanie powoli odchodzi do lamusa …

blat olejowany

Oleje do blatów drewnianych – Impregnacja drewna!

Farby Beckers – Opinie, rodzaje i malowanie!