Remont łazienki lub jej aranżacja to wyzwanie. Musisz wykazać się znajomością prac budowlanych, ponieważ nietrudno tu o popełnienie błędów. Jeśli tylko będziesz wiedział czego się wystrzegać, jesteś w stanie sam poradzić sobie z tym zadaniem. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, przygotowując się do nowej aranżacji łazienki.
Brak wentylacji – to zupełna katastrofa i praktycznie skazująca łazienkę na brak funkcjonalności. Para wodna, wilgoć i zmiana temperatur przyspieszają rozwój grzybów i pleśni. Jeśli pomieszczenie nie będzie miało dobrego odpowietrzenia, z pewnością odbije się to nie tylko na wyglądzie łazienki, ale także na Twoim zdrowiu.
Nie zakrywaj kratek i nie zapominaj ich regularnie czyścić. Montuj automatyczne wentylatory, które powinny mieć wydajność co najmniej 6 m sześciennych na godzinę.
Do łazienki stosuj odpowiednie drzwi z wentylacyjnymi otworami u dołu albo z wentylacyjną kratką.
Złe oświetlenie – łazienka ergonomiczna musi mieć odpowiednie oświetlenie centralne oraz nad lustrem. W tym przypadku design przedkładaj nad praktyczność. Jeden kinkiet nad lustrem nie wystarczy, musi to być lampa równomiernie rozpraszająca światło na całej długości lustra.
W oświetleniu lustra najlepiej sprawdzi się barwa neutralna, wtedy nakładanie makijażu czy golenie się nie będzie problemem.
Brak odpowiednich rozmiarów i odległości – wnętrze musi być wygodne, dlatego zachowaj odpowiednie odległości w najbardziej użytkowych częściach łazienki. W pomieszczeniu liczy się każdy centymetr, dlatego należy je rozważnie zagospodarować. Zwróć uwagę, jak otwiera się pralka i drzwi od kabiny prysznicowej. Jeśli nie musisz, nie zagracaj łazienki.
Zachowaj wymagane odstępy:
- przed umywalką powierzchnię co najmniej 65×110
- wokół prysznica powierzchnię co najmniej 70×90
- przy wannie powierzchnię co najmniej 70×100
- przy pralce otwieranej z przodu co najmniej 90×100
- bidetu od umywalki co najmniej 30 cm.
Źle dobrane lustro – praktyczne musi wisieć nad umywalką. Jego wysokość zawieszenia powinna uwzględniać nie tylko odstęp od umywalki, ale także wzrost domowników.
Nie może być za małe. Przyjmuje się zasadę, że optymalny rozmiar to 40×80 cm, a grubość tafli nie powinna być mniejsza niż 4 mm.
Eksperci zalecają, by górna krawędź lustra kończyła się około 180 cm nad ziemią.
Nieodpowiednia wizualizacja – to najczęstszy błąd, zwłaszcza stosowany w małych łazienkach. Przy niewielkim metrażu otwieraj przestrzeń jasną kolorystyką płytek w błyszczącym wykończeniu. Ciemna ceramika nie zda egzaminu w niewielkiej przestrzeni. Jeśli łazienka nie posiada okna, zwiększ oświetlenie sztuczne.
Sposobem na powiększenie łazienki jest umieszczenie lustra na przeciwległej ścianie od wejścia. To optycznie ją powiększy.
Brak miejsc do przechowywania – musisz zadbać o estetykę i funkcjonalność łazienki. Trzeba zaplanować umieszczenie odpowiednich szafek, w których przechowasz niezbędne akcesoria. Widoczny mop czy kosz na bieliznę będzie się fatalnie prezentował w duecie z luksusową aranżacją.
W łazience lepiej sprawdzą się zamykane szafki. Wykorzystaj każde, wolne miejsce do ich adaptacji i pamiętaj tu o zachowaniu spójności. Co za dużo, to niezdrowo.
Wysoki brodzik – zbyt wysokie osadzenie brodzika utrudnia wchodzenie do niego. Jeśli w Twojej rodzinie są osoby starsze albo dzieci mogą mieć one problem z korzystaniem z prysznica.
Najlepiej sprawdzi się brodzik z odpowiednio dobranym wpustem. Zbyt wysoki utrudnia funkcjonalność, za niski zwiększa ryzyko zachlapanej podłogi oraz zalania sufitu sąsiadów.
Brak antypoślizgowych płytek – bezpieczeństwo w łazience to podstawa. Posadzka musi chronić przed ryzykiem upadku, w łazience nie potrzebujesz lodowiska.
Idealną opcją zabezpieczającą przed poślizgnięciem się są maty antypoślizgowe wokół wanny i prysznica.
Lokalizacja WC – zadbaj o estetykę pokoju kąpielowego. WC zamontowane wprost na wejściu nie będzie eleganckie. Jeśli tylko warunki na to pozwalają umieść toaletę na ścianie, w której są zamontowane drzwi.
Milej prezentuje się łazienka, w której po otworzeniu drzwi widać elegancką wannę lub stylowo zaprojektowany zlew z szafką i lustrem.
Brak bezpieczeństwa – łazienka w pełni bezpieczna i funkcjonalna ma dobrze oświetloną przestrzeń, odpowiednio dobrane lustro, podłogę chroniącą przed upadkiem oraz zamontowany system wentylacyjny. Jej bezpieczeństwo dodatkowo podnosi czujnik gazu i czadu, aby uniknąć groźnych dla zdrowia i życia zatruć.
Pamiętaj o tym, żeby kontakty w miarę możliwości były oddalone od wanny minimum 60 cm.
Właściwa stylistyka, kolorystyka i odpowiednio dobrane meble nawet z najmniejszej łazienki mogą wykreować praktyczne i stylowe wnętrze. Sprawdź praktyczne porady i wskazówki dotyczące aranżacji łazienki. Urządzając łazienkę nie zapominaj, że nadrzędną sprawą jest bezpieczeństwo, w końcu życie i zdrowie Twojej rodziny liczy się najbardziej.