Brak czasu na zakupy oraz brak pomysłu na prezent to bardzo częste problemy w każdym okresie przedświątecznym lub urodzinami czy imieninami albo weselem. Między innymi z tego powodu karta przedpłacona znajduje coraz większą rzeszę zwolenników, zwłaszcza u tych, uważających wręczenie gotówki w przysłowiowej kopercie za mało estetyczne.
Nietrafiony prezent to problem nie tylko dla obdarowanego, ale także na swój sposób dla wręczającego. O skali zjawiska może świadczyć znacznie ożywiony ruch na portalach aukcyjnych po okresach świątecznych, które wprost reklamują się w konwencji: sprzedaj lub zamień niepotrzebny prezent. Karta przedpłacona to nie tylko dobry pomysł na Boże Narodzenie czy Mikołaja, ale doskonale wpasowuje się przykładowo w prezent weselny. Tutaj problemem dodatkowym jest powtarzalność prezentów, kiedy to młoda para zostaje z trzema zestawami pościeli, dwoma robotami kuchennymi etc.
Dodatkowym atutem jest fakt, iż karta przedpłacona może zostać dowolną ilość razy doładowana dodatkowymi środkami. W tym momencie może ona być prezentem w nowym znaczeniu, ponieważ obdarowane nią dziecko wchodzi w posiadanie wygodnego dla niego i rodziców środka na kieszonkowe. Banki w zdecydowanej większości pozwalają na użycie karty przedpłaconej dzieciom powyżej trzynastego roku życia, otwiera to drogę dla nauki oszczędzania i planowania finansów przez młodego człowieka. Podobnie jak konto bankowe dziecka które jednak w wielu wypadkach użytkowane jest przez rodzica celem uniknięcia egzekucji komorniczej: https://pamietnikwindykatora.pl/konto-bankowe-dziecka-a-komornik/ Jak chodzi o kartę przedpłaconą, to dodatkowo wpływa na naukę operowania typowymi instrumentami płatniczymi, ponieważ płatność jest zbliżona do płatności standardową bankową kartą płatniczą. Przeważnie bank pozwala na operowanie kartą przedpłaconą także w bankomatach, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność.
Ciekawym sektorem, w jakim karta przedpłacona dynamicznie się rozwija, jest przekazanie jej pracownikom firmy. Otwiera to możliwość na przekazanie środków tytułem premii, bonusów świątecznych lub jako forma finansowania delegacji.
Bank wyda nam kartę za opłatą, która waha się w granicach 10 do 15 zł i umożliwi natychmiastowe doładowanie. W większości przypadków doładowanie jednak posiada górny limit , który wynosi przeważnie około 500 zł. Nie ma możliwości wydania większej ilości pieniędzy niż wynosi stan karty, dlatego jest to atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia rodzica dziecka, które nią operuje. Zgubienie nie ponosi za sobą konieczności natychmiastowego blokowania konta.