in

Siatka na krety, czyli jak pozbyć się kreta!

Kret na pięknym, nowym trawniku, to problem wielu ogrodników i właścicieli posiadłości. Gdy widzimy przeorany przez kreta ogród załamujemy ręce. Widok kupek ziemi drażni nas i chcemy jak najszybciej pozbyć się tego małego intruza, który jest zwierzątkiem jakby nie było – pod ochroną. Dla tych, którzy niejeden raz skutecznie walczyli z tym małym szkodnikiem, istnieje świetne rozwiązanie, jakim jest siatka na krety.

Jest to to propozycja dla tych, którzy nie chcą widzieć swojego trawnika w postaci nieestetycznego wykopaliska. Dzięki niej kret może się przenieść w inne miejsce, a my będziemy cieszyć się pięknym ogrodem i porządkiem. Wszystko za sprawą siatki na krety zainstalowanej nawet na istniejący już trawnik.

kopce kreta

Najważniejsze parametry siatki na kreta

Siatka na kreta powinna być solidna i służyć przez lata, są one długowieczne i warto w nie zainwestować. Założenie jej to zdecydowany i odważny krok, ale jednocześnie opłacalny i skuteczny. Siatka nie ingeruje w niczyje życie i zdrowie, jest bezpieczna i pomoże nam zwalczyć szkodnika ogrodowego, który często lubi płatać figle i co rusz wykopuje nowy kopiec. Najlepszym sposobem, jest jej założenie jeszcze przed posianiem trawnika, lub jego założeniem, ale można to zrobić również na istniejący już trawnik.

Jest to oczywiście praca bardzo czasochłonna i wygląda nieco inaczej niż przy założeniu na jeszcze nieposiany trawnik. Najlepiej wówczas skorzystać z pomocy specjalisty, który jest w posiadaniu specjalnej maszyny do podcinania trawy. Jaką więc siatkę na krety wybrać? Jaka będzie najlepsza i jaką kupić siatkę na krety na istniejący już trawnik, aby go chronić? W asortymentach sklepów internetowych i stacjonarnych znaleźć można różnego rodzaje siatki i o różnych parametrach. Dostępne są zarówno siatki metalowe z ocynkowanej stali, ale również bardziej odporne na warunki atmosferyczne i środowiskowe siatki z tworzywa sztucznego.

kret

Należy zaznaczyć, że siatki metalowe są dodatkowo zabezpieczane przed korozją. Siatki na kreta różnią się też wielkością oczek. Różnią się one i wahają od 3x3mm do 17x19mm. Oczywiście im bardziej gęsta siatka, tym lepiej zabezpieczy nasz ogród przed szkodnikami, nie tylko kretem, ale też nornicami i innymi zwierzątkami. Dzięki gęstości siatki na krety, gryzonie te, nie będą miały szans przedostać się na powierzchnię gleby. Jeśli chodzi o ceny siatek, to są one bardzo różne, bo każdy sklep przedstawia indywidualną ofertę. Zależy to również od tego, z czego jest wykonana siatka, ale jeśli chodzi o metalową, to koszt wynosi około 5-15zł za metr kwadratowy, a plastikowe zaczynają się od 1,50 za metr kwadratowy.

Sami, zatem musimy zastanowić się, jaką siatkę na krety wybrać metalową czy plastikową. Pamiętajmy jednak, że liczy się wielkość oczka siatki na krety. Ponad to długość siatki na krety zależy oczywiście od wielkości powierzchni, jaką chcemy przykryć ogród. Sklepy zazwyczaj oferują siatki na krety o długości 200metrów. Należy też zwrócić przy montażu na głębokość, ponieważ prawidłowa głębokość zainstalowania siatki na krety to około 10 centymetrów.

Krety niszczą nie tylko trawnik, ale również kwiaty. Jeśli posiadamy posiadamy w naszym ogródku kwiaty takie jak magnolie, piwonie warto również zabezpieczy je siatką przeciw kretom. W skrajnych przypadkach krety mogą zniszczyć nawet drzewa! W internecie można znaleźć dużo zdjęć  wierzb jakie padły ofiarą kretów niszczących ich korzenie.

siatka na krety

Montaż siatki na krety krok po kroku!

Warto montaż siatki na krety przedstawić w kilku prostych krokach, zaczynamy od:

  • wybranie odpowiedniej siatki na krety do swojego ogrodu

Ważne jest wybranie odpowiedniego modelu, ponieważ siatki na krety różnią się od siebie różnymi parametrami, należy wybrać odpowiednią dla siebie. Nie trzeba do tego pomocy specjalistów. Wystarczy zmierzyć powierzchnię, obliczyć zapotrzebowanie, wybrać materiał, z jakiego chcemy posiadać siatkę, zwrócić uwagę na gęstość i zamówić.

  • Pozbycie się chwastów z terenu.

Na początek przygotujmy grunt, należy go oczyścić z chwastów. Jeśli na terenie znajdują się jakieś małe roślinki, również należy je wykopać i pozbyć się ich na czas zakładania siatki na krety. Można je przesadzić w inne miejsce, lub tymczasowo przechować w doniczce. Należy również wyrównać powierzchnię.

  • Usunięcie powierzchni trawy

Koniecznie trzeba się pozbyć darni z powierzchni trawnika. Może być to proces trudny, jeśli nie mamy trawnika rolowanego, dlatego należy robić to ostrożnie, lub zaangażować kogoś do pomocy, ponieważ warto ten krok wykonać precyzyjnie. Tak wygląda zakładanie siatki na krety na istniejący trawnik, ale dużo łatwiej jest to zrobić, gdy dopiero zakładamy ogród i nie mamy jeszcze posianej trawy.

  • Rozłożenie i ewentualne przymocowanie siatki na krety

Rozłożenie siatki na krety nie musi być wcale trudne, trzeba umieścić ją na odpowiedniej głębokości – czyli 10 cm. Następnie jeśli teren jest prosty, wystarczy przytwierdzić ją kołkami na brzegach, lecz jeśli teren jest pochyły, to trzeba użyć więcej kotew. To wszystko po to, by siatka spełniała swoją funkcję przez wiele lat i była skuteczna. Ma w końcu pomóc pozbyć się małego szkodnika z naszego ogrodu. Jeśli natomiast montaż siatki na krety odbywa się na rabatkach należy ją rozłożyć na głębokości 30 cm. Będzie można wówczas posadzić marchew, różne cebule itp. Zamontowana siatka na krety na tej głębokości pozwala na hodowanie różnych roślin, a jednocześnie nie pozwala kretowi wydostać się na powierzchnię.

  • Ponowne położenie drani

Przypuszczalnie, jeśli mamy już rozłożoną siatkę, która jest przymocowana do podłoża, można przejść do rozłożenia warstwy trawy lub jej posiania na nowo. W nadziei, że nie została ona uszkodzona podczas zdejmowania, to nie będzie trudno ją znowu założyć. Trawnik należy podlać, by ożył. To, jeśli chodzi o zakładanie siatki na krety na istniejącym trawniku. Osoby, które zakładają ogród będą miały łatwiej, ponieważ posieją trawę od początku.

siatka pod trawnik

Opinie ogrodników, którzy użyli siatki przeciw kretom

Opinie o siatkach na krety wśród ogrodników i użytkowników siatki na krety są raczej pochlebne. Cieszą się oni dużą wytrzymałością siatki, oraz wysoką jakością surowca. Ponadto opinie o siatce na krety mówią, że wręcz wzmacnia system korzeniowy i jest wieloletnia i skuteczna, warta zainwestowania. Wśród opinii o siatce na krety można wyróżnić również takie cechy jak odporność na warunki atmosferyczne i długotrwałość efektów.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ogrodnik
Ogrodnik
4 lat temu

sprawdzę tą siatkę w następnym sezonie

Maniek
Maniek
4 lat temu

Jestem ciekaw na ile to rozwiązanie jest skuteczne.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Znajomy zainwestował w taką siatkę i zadowolony

Marian
Marian
4 lat temu

na krety są inne sposoby 😀

Mikołaj
Mikołaj
4 lat temu

Czy siatka na krety naprawdę działa?

Parys
Parys
4 lat temu

Ile kosztuje taka siatka?

montaż wodomierza

Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym – cena, przepisy, montaż

Magnolia gwiaździsta – uprawa, pielęgnacja Magnolii!