in

Podstawowe wyposażenie frezarki

frezarka

Po zakupie pierwszej obrabiarki numerycznej często nadchodzi pytanie – jakie podstawowe wyposażenie frezarki wybrać? Niezależnie od tego, czy nasz wybór padł na produkty edukacyjne takie jak Haas MiniMill, frezarkę typowo produkcyjną typu VF czy też jest to frezarka bramowa serii GR, podstawowe wyposażenie frezarki jest podobne i może być sprowadzone do kilku głównych kategorii:

 Najbardziej uniwersalnym narzędziem są oczywiście frezy palcowe występujące w wielu wymiarach, geometriach, pokryciach czy materiałach. Podstawą decyzją jest wybór, czy interesują nas frezy palcowe ze stali szybkotnącej (HSS) czy z węglików spiekanych (VHM) – te drugie charakteryzują się około dziesięciokrotnie większą wydajnością , przez co dla obrabiarek numerycznych przejęły lwią część rynku. Nie oznacza to natomiast, że musimy decydować się na drogie produkty premium, bo – zwłaszcza na początku, kiedy ryzyko uszkodzenia narzędzia przez błąd użytkownika jest większe – narzędzia ze „średniej półki” pozwalają przy utracie około 10-20% wydajności obniżyć cenę nawet o połowę. Przykładem może być tu linia VanHoorn ParaTooling, która okazuje się być nawet pięciokrotnie tańsza przy mniejszych średnicach narzędzi od reszty produktów VanHoorn i zawiera w sobie zarówno frezy palcowe, jak też frezy kuliste, z zaokrągleniem, frezy z łamaczem i fazowniki.

 Na nic zdadzą się nam nawet najlepsze frezy palcowe, jeżeli nie znajdziemy sposobu na ich montaż we wrzecionie obrabiarki. Dlatego też wyposażenie frezarki musi posiadać oprawki, wśród których najprostszym i najczęściej wykorzystywanym typem są oprawki ER. Oprawka taka musi być kompatybilna ze stożkiem obrabiarki (w wypadku obrabiarek Haas zarówno rozwiązania edukacyjne, produkcyjne, pięcioosiowe czy każda frezarka bramowa może korzystać ze wspólnego systemu SK40) oraz posiadać tuleje dopasowane do średnicy walcowej powierzchni chwytowej narzędzia. Aby zapewnić długą żywotność wrzeciona należy dbać o zakup oprawek, których dostawca gwarantuje wyważenie co najmniej G2.5, najlepiej do 25 000 obrotów – uwaga! większość producentów wrzecion również wymaga takich oprawek, celem zachowania gwarancji! Przykładem takich produktów, które spełniają wymogi oraz posiadają niską cenę są oprawki firmy Groth, występujące we wszystkich popularnych typach i rozmiarach.

 Ostatnim elementem pozostają mocowania detalu. Zależnie od profilu produkcji może być to stół podciśnieniowy (często używany na obrabiarkach typu frezarka bramowa), łapy i podkłady (główne mocowania dla dużych obrabiarek) czy uchwyty trójszczękowe (zwykle na obrabiarkach z małymi stołami cztero- i pięcioosiowymi). Niezależnie natomiast od typu produkcji, najbardziej uniwersalnym systemem mocowania pozostaje zawsze imadło precyzyjne. Dobierając wyposażenie frezarki pod tym kątem, warto zadbać o to, aby produkt był modyfikowalny i posiadał katalog części zamiennych, gwarancję oraz pewnego i solidnego dystrybutora – dodając do tego produkcję poza Azją,  liderem rozwiązań w Polsce jest włoska firma Gerardi, która poza standardowymi rozwiązaniami „z katalogu” na zamówienie jest też w stanie wykonać dowolnego typu modyfikacje i adaptery.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Holo
Holo
3 lat temu

fachowy i specjalistyczny artykuł, takich więcej

plafon do salonu

Plafony do salonu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

oświetlenie wysokiej jakości

Po czym poznać oświetlenie wysokiej jakości?