Osuszanie budynku można przeprowadzić na kilka sposobów. Nie wszystkie metody wykazują taką samą skuteczność, dlatego dokonanie odpowiedniego wyboru jest bardzo istotne. Co jeszcze ważniejsze, sposób walki z wilgocią powinien być dopasowany do jego źródła. Sprawdź, jak pozbyć się wody z budynku i kiedy jest to konieczne.
Przyczyny pojawienia się wilgoci
Powodów, przez które w obiekcie pojawia się wilgoć, może być naprawdę dużo. Pierwszym, co przychodzi na myśl, jest zalanie pomieszczenia. Może do tego dojść na przykład w bloku mieszkalnym przez nieuwagę lokatora jednego z mieszkania. Budynki ulegają też zalaniu wskutek powodzi czy też intensywnych opadów deszczu przy jednoczesnym niedostosowaniu obiektu do takich zjawisk.
Innymi przyczynami wilgoci w murach są awarie instalacji. Pęknięcie lub drobna nieszczelność rury w instalacji wodnej może spowodować duże kłopoty. Jeszcze większe problemy powoduje przeważnie podciąganie kapilarne. Mowa o zjawisku podchodzenia wody z gruntu. Do tego zjawiska dochodzi jednak tylko wtedy, gdy w gruncie znajduje się źródło wody. Mogą to być naturalnie występujące wody gruntowe, jednak do podciągania kapilarnego dochodzi również wskutek zalegania w ziemi wody nagromadzonej wskutek opadów. Drugim warunkiem wystąpienia podciągania kapilarnego jest nieszczelność izolacji murów.
Jak można osuszyć budynek?
Jak wspomnieliśmy już we wstępie, osuszanie budynków może przybierać różne formy. Najbardziej podstawowym działaniem jest to z wykorzystaniem osuszaczy. W zasadzie bez względu na źródło wilgoci warto wykorzystać osuszacze, ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni sprzęt. W zależności od tego, w którym dokładnie miejscu pojawiła się woda, lepsze mogą być osuszacze na podczerwień lub nagrzewnice. Najczęściej niezbędne jest też zastosowanie wentylatorów. Choć urządzenia tego typu są potrzebne prawie zawsze, nie w każdej sytuacji są wystarczające.
Jeśli dochodzi do podciągania kapilarnego, zastosowanie samych tylko osuszaczy i wentylatorów nie rozwiąże problemu. Pozbędziemy się w ten sposób wilgoci, jednak w niedługim czasie znów pojawi się ona w murach. Kluczowe jest pozbycie się źródła problemu, czyli niewłaściwej izolacji. W tym celu najczęściej stosuje się osuszanie przez podcinanie. Polega ono na stworzeniu nowej izolacji poziomej poprzez umieszczenie w murach płyty izolacyjnej. Dokonuje się tego poprzez wcześniejsze wykonanie poziomego cięcia. Ważne jest, aby na płytach zamontować kliny. Działanie to jest niezbędne, jeśli chcemy zapobiec osiadaniu budynku. Wspomniana metoda wyróżnia się wysoką skutecznością i trwałością. Izolacja będzie skuteczna nawet przez 100 lat.
Źródeł wilgoci w murach jest wiele. Rozpoznanie problemu ma duże znaczenie dla ostatecznej skuteczności osuszania. W niektórych przypadkach wystarczy zastosować osuszacze i wentylatory, jednak gdy dochodzi do podciągania kapilarnego, nie obejdzie się bez osuszania budynku przez podcinanie. Metoda ta jest bardzo skuteczna i zapewnia skuteczną izolację na lata.