Chcesz wejść w posiadanie pięknej altany ogrodowej? Dowiedz się, o czym należy pamiętać, decydując się na jej postawienie.
Altana ogrodowa – jaką wybrać?
Altana ogrodowa to świetny pomysł na przestrzeń relaksacyjną w ogrodzie. Jej wnętrze służy nie tylko do wypoczywania po intensywnym dniu w pracy, ale także do spożywania wspólnych posiłków z bliskimi lub świętowania z nimi wyjątkowych okazji. Istnieją modele, które świetnie sprawdzają się w czasie letnich upałów, jak i takie, w których można spędzać czas, gdy na dworze zaczyna robić się nieco chłodniej.
Na samym początku przygotowywania altanki ogrodowej, należy dokładnie zastanowić się nad celem jej użytkowania. Odpowiednio dobrany rodzaj konstrukcji, z pewnością przyczyni się do jeszcze większego komfortu wszystkich domowników, jak i gości. Warto wziąć pod uwagę trzy kwestie, które mają niemałe znaczenie podczas użytkowania altany.
Rodzaj altany
W zależności od tego, czy preferuje się przestrzenie bardziej zabudowane, czy przestronne, producenci altan ogrodowych oferują dwa dostępne modele.
- Altana otwarta – zapewnia dużo miejsca, dlatego będzie odpowiednia do wieczornych spotkań ze znajomymi. Brak konstrukcji ściennych gwarantuje więcej przestrzeni i swobodne poruszanie się wokół altany.
- Altana zamknięta – tworzy przytulne miejsce, w którym można odciąć się od tego, co na zewnątrz. Idealna na relaks z książką i ciepłą herbatą pod ręką, nawet w czasie wczesnej jesieni.
Rozmiar altany
Wybierając altanę ogrodową, trzeba zwrócić uwagę na jej rozmiar. W tym wypadku należy kierować się przede wszystkim wielkością terenu, jaki jest do zagospodarowania. Duże powierzchnie umożliwiają wybór większych altan, które dodatkowo posiadają schowki na narzędzia lub sprzęt. Altana z narzędziownią ułatwia przechowywanie krzeseł i stolików, dzięki czemu można zarządzać przestrzenią, w zależności od potrzeb i okazji. Warto wybrać model większy, dzięki któremu w trakcie jesieni i zimy możliwe będzie przechowywanie różnego rodzaju akcesoriów ogrodowych.
Materiał altany
Materiał, z którego wykonana jest altana, ma ogromny wpływ na jej trwałość, ale także ogólny wygląd. Najczęściej wybiera się altany drewniane, które są odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak np. warunki pogodowe. Altany wykonane z naturalnego drewna świetnie komponują się z krajobrazem ogrodu. Alternatywą dla tego materiału jest aluminium. Jest to opcja tańsza, ale nieco mniej praktyczna. Aluminiowe altany są często zbyt lekkie i mało wytrzymałe.
Jak przygotować podłoże pod altanę?
Podłoże pod altanę powinno być przede wszystkim wyrównane. Konstrukcja nie powinna chwiać się nawet przy najmniejszych podmuchach wiatru. Położenie jej bezpośrednio na trawniku czy ziemi jest opcją tanią i szybką, jednak warto poświęcić nieco więcej czasu i zatroszczyć się także o inne czynniki, które sprawiają, że podłoże pod altanę ogrodową jest korzystne. W przypadku cięższych konstrukcji należy nie tylko wyrównać teren, ale przygotować odpowiedni fundament. Warto wybierać taki, który nie powoduje wilgoci w altanie. Za podłoże świetnie służy żwir lub grys. Inną opcją jest skorzystanie z podłoża wykonanego z płyt, kostek lub naturalnych kamieni. Niezależnie od tego, z czego jest wykonana baza altany ogrodowej, trzeba pamiętać o systematycznym sprzątaniu wyrastających z ziemi chwastów.
Co na dach altany?
Najlepiej jest wybierać takie altany ogrodowe, które są stworzone przez profesjonalistów. Dobierają oni odpowiedni materiał dachu do reszty konstrukcji. Zapewnia to odporność przed wilgocią podczas chłodniejszych dni jesienią i zimą. Istnieje wiele rodzajów zadaszenia altany. Różnią się one wytrzymałością, sposobem montażu, a co za tym idzie – ceną.
Decydując się na budowę altany, warto wyłożyć odrobinę większą sumę pieniędzy, zyskując pewność, że materiał zadaszenia jest szczelny, odporny na działania czynników zewnętrznych i posłuży przez wiele lat. W przypadku budowy dachu, do takich tworzyw należy aluminium. Jego alternatywną wersją, mniej wytrzymałą, jest gont, do którego produkcji wykorzystywane jest drewno z drzewa iglastego. Wysokiej jakości altany ogrodowe, które posiadają bardzo solidne zadaszenie, można znaleźć u producenta Kempar.
Czy altana ogrodowa wymaga zgłoszenia?
Kiedy stworzy się wstępny projekt altany ogrodowej, należy upewnić się, że można ją postawić w swoim ogrodzie. Jeżeli:
- wielkość altany nie przekracza 35 m2, a wysokość 5 m2,
- altana posiada konstrukcję parterową,
- na 500 m2 terenu przypadają maksymalnie dwie konstrukcje,
to budowa altany nie wymaga pozwolenia. Warto jednak zgłosić chęć jej budowy. Najlepiej udać się w tej sprawie do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Jeśli altana nie spełnia wcześniej wymienionych wymagań, należy przygotować odpowiedni dokument, który ma na celu uzyskanie pozwolenia. Jeżeli urzędnik nie wnosi sprzeciwu, to można rozpocząć prace nad budową altany.
Jakie rośliny wokół altany ogrodowej?
Umieszczając altanę w ogrodzie, należy pamiętać, że jest ona uzupełnieniem całego terenu. Dobrze wybrać taki design konstrukcji, który pasuje do całej przestrzeni. Teren wokół altany można ozdobić rozmaitymi roślinami, które tworzą jeszcze bardziej nastrojowy klimat. Najbardziej nadają się do tego gatunki wieloletnie. Odpowiednio pielęgnowane będą zdobić aranżację przez wiele lat. Wśród nich najczęściej wybiera się floks szydlasty i mazus płożący.
Wybranie odpowiedniej altanki ogrodowej pozwoli na użytkowanie jej zarówno w trakcie trwania wiosny i lata, jak i podczas jesieni i zimy. W miarę możliwości warto wybierać modele większe, które pozwalają na pomieszczenie dużej liczby osób w czasie wakacyjnego przyjęcia, jak i przechowywanie niezbędnych sprzętów ogrodowych.