in

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania pokoju dziennego dla osób niepełnosprawnych? Podpowiadamy!

visamed

Urządzenie funkcjonalnego, komfortowego i zarazem bezpiecznego pomieszczenia dla osoby niepełnosprawnej to nie lada wyzwanie, znacznie trudniejsze niż w przypadku pełnosprawnych użytkowników. Wymaga więc starannego zaplanowania, które uwzględni wszelkie ograniczenia ruchowe mieszkańca. Aby uczynić projektowanie takiego pokoju łatwiejszym, wskazujemy, jakim aspektom warto poświęcić szczególną uwagę.

Wyeliminowanie barier

Stworzenie listy z rzeczami, których należy się pozbyć stanowi dobry pierwszy krok podczas projektowania pomieszczenia dla osoby niepełnosprawnej. Zrezygnujmy z elementów wystroju, które są zbędne, a tylko ograniczają wolną przestrzeń. Dzięki temu osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego, nie będzie miała problemu z poruszaniem się po pokoju.

Jeśli planujemy podzielić wnętrze na strefy przy pomocy mebli czy ścianek działowych, nie możemy zapomnieć o pozostawieniu przejść o odpowiedniej szerokości (optymalnie jest to 130-150 cm). Położenie płaskich listw przejściowych będzie stanowiło dobrą alternatywę dla progów architektonicznych i pozwoli zyskać większą swobodę ruchu osobom poruszającym się na wózku lub za pomocą balkonika czy chodzika rehabilitacyjnego. Zrezygnujmy raczej z grubych dywanów i wszelkiego rodzaju dekoracyjnych chodników, które utrudniają poruszanie się, a przesuwając się po gładkiej podłodze, mogą nawet stworzyć ryzyko wypadku. Jeśli chodzi o podłogę, opłaca się wybrać panele o wysokiej klasie ścieralności – są trwalsze niż produkty z niższych klas, a przy tym mniej się ślizgają.

Warto również pomyśleć o wymianie drzwi z tradycyjnych na przesuwne, a wszelkie wyłączniki światła i gniazdka elektryczne umieśćmy w miejscach łatwo dostępnych dla osoby z niepełnosprawnością ruchową, aby nie miała problemu z ich dosięgnięciem.

Zadbanie o funkcjonalność

W pokoju dziennym dla osoby niepełnosprawnej może znaleźć się zarówno strefa relaksu czy kącik hobbystyczny, jak i stanowisko pracy. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze mebli kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością.

Kupując stół zdecydujmy się na taki, którego blat będzie na wysokości dopasowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Biurko powinno mieć odpowiednio szeroką wnękę, aby nie było problemu z podjechaniem do niego wózkiem. Przyjrzyjmy się także meblom wielofunkcyjnym. Sofa z zabudową może pełnić rolę nie tylko mebla wypoczynkowego, ale również stolika kawowego. Dzięki temu do kąciku relaksu zbędny jest dodatkowy zakup ławy, która zajęłaby przestrzeń i utrudniałaby swobodne poruszanie się wózkiem lub chodzikiem.

W pokoju dziennym zazwyczaj znajduje się również strefa przechowywania. Zamiast szafy z drzwiami skrzydłowymi, wybierzmy taką z przesuwnym frontem, którą łatwiej będzie otworzyć osobie niepełnosprawnej. Należy też pamiętać o rozmieszczeniu półek i szuflad w taki sposób, by wszystkie były na wyciągnięcie ręki.

W przypadku problemów ze znalezieniem funkcjonalnych mebli, których wygląd będzie odpowiadał użytkownikowi, warto pomyśleć o zainwestowaniu w meble na wymiar.

Dobranie mebli do indywidualnych potrzeb

Meble na wymiar zazwyczaj kupuje się do wnętrz o niestandardowych kształtach i do mieszkań o bardzo małym lub nadzwyczaj dużym metrażu. Z racji tego, że wykonywane są na indywidualne zamówienie, często są idealnie dopasowane do urządzanego pomieszczenia. Sprawia to, że doskonale sprawdzą się w pokoju dla osoby niepełnosprawnej.

Proces produkcji mebli na wymiar składa się z kilku etapów. Najpierw wykonywane są niezbędne pomiary, po czym dobieramy surowce, faktury i kolory. Następnie możemy przejść do projektowania. W tej kwestii najlepsze będzie znalezienie sklepu, w którym projektanci przygotowują wizualizację 3D. Możliwość obejrzenia w trójwymiarze naszych pomysłów pozwoli nam przekonać się, że meble bedą w 100% odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom osoby niepełnosprawnej lub, w razie potrzeby, umożliwi naniesienie na projekt poprawek.

Ponownie bardzo ważne jest, aby wysokości wszelkich blatów, półek czy uchwytów, były dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, tak aby codzienne czynności nie utrudniały mu funkcjonowania. Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne mają trudności z dosięgnięciem do górnych szafek, dlatego montuje się je znacznie niżej niż standardowe. Poza tym, wszystkie strefy przechowywania umieszczajmy w miejscach łatwo dostępnych i korzystajmy z takich rozwiązań, które będą praktyczne, a przy tym będą zajmowały jak najmniej przestrzeni, takich jak składane blaty, inserty czy wysuwane półki. Takie wyposażenie z pewnością poprawi komfort użytkownika.

Ostatnim etapem realizacji zamówienia mebli na wymiar jest ich montaż, który leży po stronie fachowców. Meble na wymiar pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a przy tym są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Sprawia to, że są idealnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, którym znacząco ułatwiają samodzielne funkcjonowanie.

Wpis powstał we współpracy z wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych Visamed z Warszawy, właścicielem marek dlachorych.pl oraz lozkadlachorych.pl.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak wybrać dobry rozdrabniacz do słomy?

Popcorn – skąd pochodzi, jak powstał, rodzaje