in

Jakie zajęcia można prowadzić po oligofrenopedagogice? Czy warto podjąć studia?

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na oligofrenopedagogów, co potwierdzają dyrektorzy szkół oraz innych placówek edukacyjnych. Specjaliści prowadzą zajęcia z dziećmi opóźnionymi w rozwoju intelektualnie, mogą również pełnić rolę nauczyciela wspomagającego. Czy warto podjąć studia na kierunku oligofrenopedagogika? Jakie perspektywy zawodowe czekają absolwentów?

Czym jest oligofrenopedagogika?

Oligofrenopedagogika to dziedzina z zakresu nauk społecznych, jeden z działów pedagogiki specjalnej. Absolwent studiów na tym kierunku ma szeroką wiedzę na temat rozwoju dzieci oraz wszelkich nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić w jego toku. W praktyce oligofrenopedagog pracuje właśnie z dziećmi upośledzonymi intelektualnie, wymagającymi specjalistycznego podejścia ze strony nauczyciela. Wspiera on rozwój intelektualny i emocjonalny, a także pomaga uczniowi zdobywać wiedzę. Specjalista zajmuje się również opracowywaniem planów nauczania, które będą dopasowane do dzieci opóźnionych w rozwoju intelektualnym. Jego zadaniem jest również wdrażanie owych planów oraz kontrolowanie wyników ich realizacji. Oligofrenopedagodzy ściśle współpracują z nauczycielami, a także rodzicami dzieci, z którymi na co dzień prowadzą zajęcia. Udzielają oni cennych wskazówek odnośnie tego, jak postępować z podopiecznymi, jakie zachowania są pożądane, a jakich definitywnie należy unikać. Pozwala to dzieciom dotkniętym niepełnosprawnością na lepszą socjalizację, a także zdobycie podstawowych umiejętności oraz wiedzy, które pomogą im poradzić sobie w dorosłym życiu.

Perspektywy zawodowe oligofrenopedagogów

Osoby, które ukończą studia na kierunku oligofrenopedagogika, mogą prowadzić zajęcia rewalidacyjne w szkołach oraz innego rodzaju placówkach edukacyjnych czy opiekuńczych. Zatrudnienie mogą też znaleźć w centrach rehabilitacji dzieci oraz prywatnych poradniach pedagogiczno-psychologicznych. Co istotne, oligofrenopedagodzy mogą pełnić rolę nauczycieli wspomagających, którzy coraz częściej zatrudniani są w szkołach różnego szczebla. Ich głównym zadaniem jest:

  • nadzorowanie procesu edukacji dzieci niepełnosprawnych,
  • pomoc w wykonywaniu poleceń nauczyciela,
  • bliska współpraca z nauczycielami prowadzącymi zajęcia,
  • pomoc w rozwiązywaniu trudniejszych zadań,
  • współpraca z rodzicami dziecka,
  • współpraca z dyrekcją szkoły w zakresie przygotowywania programów zajęć dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.

Dyrektorzy szkół wskazują, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na nauczycieli wspomagających. Szacuje się, że w kolejnych latach wakatów będzie przybywać, zatem warto zdobyć niezbędne uprawnienia, aby móc pracować z dziećmi upośledzonymi intelektualnie. Pracy dla oligofrenopedagogów nie brakuje również w innego rodzaju placówkach edukacyjnych oraz prywatnych.

Czy warto podjąć studia na kierunku oligofrenopedagogika?

Jak zostać oligofrenopedagogiem? Otóż należy ukończyć studia na kierunku pedagogika i specjalności oligofrenopedagogika. Studia licencjackie trwają 3 lata, natomiast magisterskie – 2 lata. Niemniej jednak w przypadku osób, które posiadają już wykształcenie wyższe, możliwe jest skrócenie czasu potrzebnego na zdobycie dodatkowych uprawień. Dobrym rozwiązaniem będą w takiej sytuacji studia podyplomowe, które można podjąć w Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych. Zajęcia prowadzone są nie tylko stacjonarnie, ale również online, co niewątpliwie będzie dużym udogodnieniem dla kandydatów. Oligofrenopedagogika studia podyplomowe pozwalają uzyskać niezbędne uprawnienia do tego, aby móc prowadzić zajęcia rewalidacyjne bądź pracować jako nauczyciel wspomagający. Pomagają zdobyć nie tylko wiedzę, ale również umiejętności praktyczne, dzięki którym o wiele łatwiej odnaleźć się w pracy z dziećmi. Oligofrenopedagogika to doskonały wybór dla osób, które chciałyby się przekwalifikować, odpowiadając tym samym na specyfikę dzisiejszego rynku pracy. Warto mieć świadomość, że zarobki oligofrenopedagogów nie należą do najniższych, zwłaszcza w prywatnych placówkach, do których z roku na rok uczęszcza coraz więcej dzieci.

https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nauczycielskie/oligofrenopedagogika-edukacja-i-rewalidacja-osob-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna/

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jakie są rodzaje rozdzielnic i do czego służą?

Jak dobrać odpowiedni grzejnik do salonu?