Kuchnia jest sercem domu – miejscem przygotowywania posiłków, ale także przestrzenią do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli planujesz urządzić swoją kuchnię od nowa lub odświeżyć jej wystrój, podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalną i stylową nowoczesną kuchnię.
Jaka powinna być nowoczesna kuchnia?
Nowoczesna kuchnia powinna być wygodna i funkcjonalna. Każdy mebel i przedmiot muszą mieć w niej określone miejsce. To kuchnia praktyczna, która nie tylko powinna odpowiadać Twoim gustom, ale umożliwić swobodne i komfortowe korzystanie ze wszystkich elementów wyposażenia.
Taka kuchnia powinna mieć też przemyślany układ. Planując jej wyposażenie, można przyjąć zasadę „trójkąta roboczego”, w którym zlew, kuchenka i lodówka są rozmieszczone na wierzchołkach narysowanego w planie trójkąta. Takie rozmieszczenie urządzeń sprawia, że łatwiej zachować ciągłość pracy w kuchni, a tym samym nie trzeba pokonywać zbyt dużych odległości.
Kształt pomieszczenia i układ mebli
Każda kuchnia może być nowoczesna oraz praktyczna i to bez względu na kształt pomieszczenia. Wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami:
- w małych kuchniach jednorzędowych sprzęt ustawiony jest wzdłuż jednej ze ścian. W takim przypadku warto zrezygnować z tradycyjnej kuchenki i zastąpić ją płytą indukcyjną, którą można też wykorzystać jako dodatkowy blat;
- w kuchniach dwurzędowych meble kuchenne znajdują się zazwyczaj po obu stronach ścian. Warto pamiętać, aby nie ustawiać ich zbyt blisko siebie, a najlepiej w odległości około 1 metra. Dzięki temu swobodnie można korzystać z każdego urządzenia i otwierać szafki;
- w otwartych pomieszczeniach dobrym pomysłem będzie stworzenie kuchni z otwartą strefą roboczą, tzw. wyspą;
- jeśli pomieszczenie swoim kształtem przypomina kwadrat, to dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie kuchni w kształcie litery „L” i wdrożenie zasady „trójkąta roboczego”.
Nowoczesna kuchnia to inteligentna kuchnia
Inteligentna kuchnia to miejsce, w którym innowacyjne technologie łączą się z klasycznymi czynnościami kulinarnymi. Nie brakuje w niej zautomatyzowanych urządzeń i systemów, które nie tylko poprawiają efektywność i wygodę, ale też bezpieczeństwo w trakcie kulinarnych wyzwań.
Inteligentne urządzenia AGD w smart kuchni połączone są w jedną sieć i mogą komunikować się ze sobą. Do zarządzania nimi wystarczy tablet lub smartfon z zainstalowaną aplikacją, np. SmartThings**.
Oto kilka urządzeń, których nie powinno zabraknąć w inteligentnej kuchni:
- inteligentna lodówka – najlepiej z kamerami wbudowanymi wewnątrz urządzenia, które po każdorazowym zamknięciu drzwi lodówki zrobią zdjęcia. Możesz je odtworzyć np. na swoim smartfonie i sprawdzić, które zapasy trzeba uzupełnić. Zdalne zaglądanie do wnętrza lodówki jest wygodnym rozwiązaniem, np. kiedy jesteś na zakupach;
- inteligentna zmywarka – najlepiej taka, która zużywa mniej energii niż zwykła zmywarka i działa efektywnie. Co więcej, możesz nią zarządzać zdalnie swoim telefonem, wybierając odpowiedni program zmywania;
- inteligentny piekarnik z wieloma dodatkowymi funkcjami (np. możliwością pieczenia na parze), którym możesz zarządzać zdalnie, w tym zmieniać temperaturę pieczenia;
- zsynchronizowane ze sobą płyta grzewcza i okap, który uruchomi się w trakcie pracy płyty i będzie działał jakiś czas po jej wyłączeniu.
W smart kuchni nie powinno też zabraknąć inteligentnych systemów bezpieczeństwa. Czujniki zalania wykryją nawet niewielki wyciek wody i odetną źródło zasilania. Czujniki dymu w razie wykrycia minimalnej ilości dymu uruchomią wentylację, a czujniki gazu i czadu zasygnalizują, jeśli poziom stężenia szkodliwych substancji będzie zbyt wysoki, umożliwiając tym samym natychmiastową reakcję. W inteligentnej kuchni przydadzą się także innowacyjne systemy oświetleniowe, umożliwiające sterowanie światłem za pomocą smartfonu lub czujników ruchu oraz inteligentne gniazdka, które pozwalają monitorować na bieżąco zużycie prądu.
* Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
** Aplikacja SmartThings wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej oraz konta Samsung Account. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Aplikacja jest kompatybilna z systemami Android w wersji co najmniej 8.0 (2GB pamięci RAM lub więcej) oraz z systemem iOS w wersji co najmniej 13.0. Szczegóły, w tym pełna lista kompatybilnych z aplikacją urządzeń Samsung na https://www.samsung.com/pl/apps/smartthings/.