Załatwianie spraw formalnych związanych z otwarciem działalności objętej nadzorem Głównego Inspektora Sanitarnego często wiąże się z niemałym stresem. Aby uzyskać pozytywny wniosek o odbiór lokalu, konieczne jest przedłożenie profesjonalnego projektu technologicznego, dostosowanie lokalu do wszelkich wymogów sanitarno-epidemiologicznych i przejście przez kontrolę inspektora. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby wizyta Sanepidu zakończyła się pomyślnie!
Kogo dotyczy odbiór lokalu przez sanepid?
Odbiór lokalu dotyczy właścicieli punktów gastronomicznych, gabinetów lekarskich czy fizjoterapii, jak i salonów kosmetycznych. Prowadzenie działalności tego typu nieodzownie wiąże się z koniecznością kontroli przez Głównego Inspektora Sanitarnego i uzyskania pozytywnej opinii. Aby do tego doszło, musimy zgłosić lokal w sanepidzie – możemy to uczynić drogą internetową bądź osobiście. Wtedy, w przeciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, urzędnik jest zobowiązany do odebrania lokalu. Jak się do tego przygotować?
Odbiór lokalu przez sanepid – wymagane dokumenty
Kiedy złożymy wniosek, konieczne jest przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów – podczas wizyty urzędnik nie tylko będzie przyglądał się stanu technicznemu lokalu, ale i podda kontroli dokumentację. Wymogi mogą się różnić w zależności od branży, w której chcemy prowadzić działalność, jednak zwykle konieczna do odbioru lokalu przez sanepid jest umowa najmu, orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, umowa na wywóz śmieci, księga HACCP, badanie wody, szkolenie BHP, a także aktualne książeczki sanepidowskie zatrudnionych pracowników. Oprócz tego, istotny jest projekt technologiczny lokalu – to podstawa do rozpoczęcia działalności. W tej kwestii nie należy jednak ryzykować i warto powierzyć to zadanie doświadczonej firmie, takiej jak https://horeca-design.pl/, która pomoże nam w całym procesie – w ten sposób będziemy pewni, że odbiór lokalu przez sanepid odbędzie się bezproblemowo.
Wymogi sanitarno-epidemiologiczne – na co zwrócić uwagę?
Odbiór lokalu przez sanepid może budzić w nas niemały niepokój – nie powinniśmy się jednak stresować, ponieważ cały proces nie jest w rzeczywistości tak straszny, jak nam się to może wydawać. A co jeśli inspektor zauważy nieprawidłowości? W takim przypadku poprosi nas on o zniwelowanie ich do czasu kolejnej kontroli. Jeśli jednak zależy nam, aby cała procedura nie przedłużała się w czasie, powinniśmy odpowiednio przygotować lokal pod względem wszystkich wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Pierwszą rzeczą, na którą inspektor zwraca uwagę podczas kontroli, jest otoczenie zewnętrzne, jak i stan techniczny lokalu. Wszystkie ściany, podłogi, jak i sufity powinny być wykończone materiałami, które pozwalają na łatwe czyszczenie. Dodatkowo, muszą być one odporne na wilgoć. Istotny jest również układ pomieszczeń – jego odzwierciedleniem jest projekt technologiczny przedstawiany inspektorowi. To kwestia, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ niemożliwe jest wprowadzanie poprawek niedługo po jego akceptacji – w związku z tym cały projekt powinien być dobrze przemyślany i dopracowany.
Ocenie podlega jednak nie tylko sam budynek, ale i jego wnętrze – wszystkie urządzenia technologiczne, które znajdują się w lokalu, powinny posiadać atest oraz być w bardzo dobrym stanie. Nie możemy również zapomnieć o dostępie do wody – niezależnie od rodzaju naszej działalności, w lokalu musi być dostęp do zarówno ciepłej, jak i zimnej wody. Warto również zwrócić uwagę na rozmieszczenie zlewu czy umywalek – ponadto, powinny one zawierać instrukcję mycia rąk, bakteriobójcze mydło w płynie, ręczniki jednorazowe, jak i kosz na śmierci.
Aby otrzymać pozytywny wniosek o odbiór lokalu przez sanepid, musimy również zadbać o czystość. Przed przyjściem inspektora upewnijmy się, że wszystko jest utrzymane w porządku i czystości.
Kiedy poznamy decyzję?
Na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego musimy poczekać do 14 dni roboczych – nie poznamy jej podczas odbioru lokalu. Może się jednak zdarzyć, że usłyszymy od inspektora informację zwrotną, a otrzymanie oficjalnej decyzji stanie się jedynie formalnością. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio przygotujesz się na wizytę Sanepidu, odbiór lokalu na pewno się powiedzie. Powodzenia!