Układanie płytek, jest jedną z tych prac wykończeniowych, którą z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie. Wbrew pozorom i powszechnym opiniom, nie jest to zadanie bardzo trudne. Przy odrobinie cierpliwości, podstawowej wiedzy i chęci, możesz śmiało podjąć się tego wyzwania. Niemożliwe? A jednak! Jeśli jesteś ciekaw jak przygotować się do pracy i prawidłowo wykonać wszystkie jej etapy zapraszamy do lektury artykułu. Nasz specjalista przygotował dla Ciebie krótką instrukcję na temat układania płytek, w której pokazuje kolejne kroki pracy i zwraca uwagę na najczęściej popełniane błędy. Jesteś gotowy? W takim razie do dzieła! Z nami się uda!
Krok pierwszy — przygotowanie podłoża
Trudno wyobrazić sobie doskonale ułożone płytki podłogowe bez idealnego podłoża. Pierwszym etapem pracy jest zawsze jego staranne przygotowanie i wyrównanie. Przed rozpoczęciem układania płytek podłogowych zadbaj o to by powierzchnia, którą pokryją była, idealnie równa. W nowych mieszkaniach, w których wykonano wylewkę, wystarczy uprzątnąć podłogę. Użyj odkurzacza lub zmiotki, pozbądź się pozostałości materiałów budowlanych, piasku oraz kurzu. W remontowanych pomieszczeniach konieczne może być wcześniejsze wyrównanie podłoża. Jeżeli na podłodze widoczne są pęknięcia i nierówności, związane z wcześniejszym użytkowaniem lub usuwaniem poprzedniej nawierzchni, należy je bezwzględnie wyrównać. Doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie wylewki samopoziomującej, a w przypadku mniejszych usterek — zaprawy wyrównującej.
Na tym etapie najczęściej popełnianym błędem jest bagatelizowanie stanu nawierzchni oraz zbyt szybkie podjęcie dalszych prac. Pamiętaj! Jeżeli wykonujesz wylewkę, musisz pozwolić jej porządnie wyschnąć. Obowiązuje tu zasada 1 tydzień na każdy 1 cm. Dla przykładu, jeśli wylewka ma 3 cm, należy odczekać 3 tygodnie.
Krok drugi — rozplanowanie powierzchni płytek
Kiedy zagruntowane podłoże będzie już suche i gładkie, zmierz jego powierzchnię i zaznacz środek. Aby nie popełnić błędów, warto ułożyć „na próbę” dwa rzędy płytek ceramicznych tak, aby się ze sobą krzyżowały. Takie układanie na sucho pozwala na idealne rozmieszczenia kafli we wnętrzu. Dlaczego warto je robić? Ponieważ łatwiej będzie wyznaczyć miejsca przycinania i łączenia ze ścianami. Układanie płytek ceramicznych, tylko wtedy będzie udane, gdy podejdziesz do tematu naprawdę rzetelnie.
Krok trzeci — przygotowanie zaprawy klejowej pod układanie płytek
Ten etap prac, może z pozoru wydawać się najprostszy. I faktycznie taki będzie pod warunkiem, że będziesz postępował zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu produktu, który wybrałeś. Klej przygotowuje się przez łączenie proszku z wodą i dokładne wymieszanie ręczne lub mechaniczne. Zapomnij o mieszaniu „na oko”, trzymaj się proporcji wskazanych przez producenta. Źle rozrobiony klej, może spowodować wadliwe ułożenie płytek, a w rezultacie nawet ich pękanie lub odpadanie.
Pamiętaj, klej klejowi nierówny — innego preparatu użyjesz podczas układania płytek gresowych, innego, układając elementy ceramiczne. Uwzględnij także ogrzewanie podłogowe — jeśli je przewidujesz, wybierz zaprawę klejową elastyczną, która pozwoli podłodze „pracować”.
Krok czwarty — jak kłaść płytki ceramiczne
Przed Tobą najważniejszy etap pracy — pewnie zastanawiasz się jak położyć płytki, by zrobić to prawidłowo. Do wyboru masz dwa sposoby. Przed przyklejeniem płytek przygotuj wszystkie materiały, tak by znajdowały się w zasięgu ręki.
Pierwszy sposób układania płytek podłogowych:
Na podłożu, przy pomocy zębatej szpachli rozprowadź równą warstwę kleju. Szerokość zębów zależy od wielkości płytek. Przyłóż płytkę i dociśnij ją delikatnie lub „rozbij” gumowym młotkiem. Kolejno przy pomocy poziomicy sprawdź, czy została zamontowana równo. W razie potrzeby popraw i wyrównaj. Układaj kolejne płytki obok siebie, umieszczając między nimi krzyżyki dystansowe, które stworzą idealnie równe odstępy, na późniejszą fugę.
Drugi sposób układania „metoda podwójnego smarowania”
Układanie glazury tym sposobem, polega na posmarowaniu klejem zarówno nawierzchni jak i samej płytki. Wykorzystując podwójne smarowanie, zwiększysz przyczepność płytek. Dalsza część pracy przebiega podobnie jak w pierwszym sposobie.
Pamiętaj, aby nie pokrywać klejem więcej niż 1,5 m2, ponieważ inaczej klej zdąży wyschnąć, zanim przykleisz do niego kafelki.
Krok piąty — początek układania
Układanie płytek rozpocznij od ustalenia miejsca „startu”. Jest to istotne ze względów praktycznych i estetycznych. Jedni zaczynają od środka pomieszczenia, przesuwając się stopniowo w stronę obrzeży. Inni za punkt wyjścia przyjmują wejście do pomieszczenia. Drugi sposób gwarantuje estetyczny wygląd gresu przy wejściu i „schowanie” docinanych kafli w najdalszych częściach wnętrza. Układanie płytek przy powierzchni ścian jest najbardziej newralgicznym momentem, to właśnie tu najczęściej potrzebne jest docinanie. Jak je fachowo wykonać? Proponujemy zgłębić ten temat w oddzielnym artykule.
Krok szósty — fugowanie
Jak prawidłowo wykonać fugowanie płytek? Fugowanie należy rozpocząć po minimum dobie, od ich ułożenia. Jest to optymalny czas na związanie płytki z podłożem. Przed rozpoczęciem fugowania. Usuń wszystkie krzyżyki dystansowe, których używałeś przy ułożeniu płytek. Jeśli do układania wybrałeś klej elastyczny, użyj również elastycznej fugi. Podobnie jak przy kleju, tak i tu potrzebne będzie odpowiednie przygotowanie zaprawy. Postępuj zgodnie z instrukcją. Zachowaj proporcje, a wszystko pójdzie jak z płatka.
Fugę nanoś przy pomocy gumowej lub filcowej pacy, w narożach możesz pomóc sobie niewielką szpachelką. Płytki fuguj partiami na powierzchni nie większej niż 3-4 m². Ruchy towarzyszące fugowaniu powinny być zdecydowane i energiczne, najlepiej kołowe. Nadmiar spoiny możesz usunąć z płytek ściągaczem do szyb. Gdy zobaczysz, że fuga zaczyna wiązać, zacznij zmywać ją z płytek przy pomocy gąbki i letniej wody. Z czyszczeniem całych kafelków poczekaj do momentu, w którym zaprawa do fug zrobi się matowa.
Krok siódmy — wykończenie
Pozostała nam do omówienia jeszcze jedna ważna kwestia. Czym zabezpieczyć spoiny dylatacyjne, łączące podłogę ze ścianą? Pamiętaj, że nie należy wypełniać ich fugą, ale trwale elastyczną masą uszczelniającą. Najczęściej wykorzystywany do tego zadania jest klasyczny silikon. Nakładany specjalnym pistoletem, pozwala na dokładne wypełnienie przestrzeni. Dla zabezpieczenia powierzchni kafli, przed niechcianym zabrudzeniem, oklej brzegi taśmą izolacyjną. Pamiętaj, aby po skończonej pracy zdejmować ją powoli i pod skosem.
Podsumowanie
Położenie płytek podłogowych, a także płytek ściennych nie jest wcale takie trudne! Wystarczy podejść do zadania ze spokojem i precyzją. Pamiętaj, by przed układaniem płytek przygotować wszystkie materiały i wstępny projekt, ułatwi Ci to zadanie. Warto podkreślić, że w podobny sposób przygotowuje się miejsce i materiał do układania glazury na powierzchni ściany. Płytki ścienne wymagają jednak nieco więcej wprawy i doświadczenia.
Wszystkie materiały potrzebne do ułożenia płytek znajdziesz w sklepie Merkury Market, zapraszamy na zakupy stacjonarnie lub za pośrednictwem strony internetowej www.merkurymarket.pl