Najważniejsze informacje dotyczące urządzania domowego biura
Aby praca zdalna była maksymalnie efektywna, pierwszym i najważniejszym krokiem jest wydzielenie osobnego pomieszczenia lub przynajmniej osobnej przestrzeni na biuro. Jeśli zamierzamy pracować przy stole w jadalni, na kanapie lub prosto z łóżka, efekty raczej nie będą zadowalające. Dobry architekt wnętrz jest w stanie zaaranżować odpowiednie miejsce nawet w niewielkim mieszkaniu. Jest to bardzo istotne nie tylko ze względu na konieczność skoncentrowania się na zadaniach, ale również z uwagi na ryzyko zachwiania work-life balance.
Ogromne znaczenie ma także odpowiedni dobór mebli. Należy przede wszystkim zainwestować w dobrej jakości regulowane krzesło, które zapewni dobre podparcie dla naszego kręgosłupa. Siedzenie na zwykłym kuchennym krześle lub fotelu z czasem stanie się niewygodne, co z pewnością przełoży się na naszą wydajność, nie wspominając już o negatywnym wpływie na zdrowie. Bardzo ważne jest także biurko. Jego blat powinien być na tyle duży, aby dało pomieścić się na nim wszystkie potrzebne rzeczy, bez konieczności ich szukania po całym mieszkaniu.
O czym jeszcze powie nam architekt wnętrz?
Pomieszczenie, w którym pracujemy powinno sprzyjać koncentracji. Należy zatem zrezygnować z mocnej kolorystyki, na rzecz bardziej stonowanych odcieni. Świetnym sposobem na ożywienie przestrzeni jest wprowadzanie zieleni. Patrzenie na rośliny okaże się zbawienne podczas przerw, działając relaksująco. Co więcej, obecność natury poprawia nasze samopoczucie. Biurko warto ustawić naprzeciwko okna. Kontakt z promieniami słońca dodaje energii i ogranicza zmęczenie. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, warto postawić na jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Niebieska tonacja obniża nastrój, a jeśli zdarzy się nam pracować po godzinach, możemy mieć problem z zaśnięciem. Warto pamiętać, że domowe biuro ma być dla nas przede wszystkim przyjaznym miejscem, w którym czujemy się dobrze. Z tego względu warto dopasować je do swoich preferencji, przemycając np. ulubione gadżety lub ozdoby.
Artykuł napisany we współpracy z biurem projektowym ISON – architektura wnętrz Poznań.