in

Gruszka konferencja – Kiedy zrywać i jak uprawiać?

gruszki konferencja

Gruszka konferencja…słodka, miękka i smaczna gruszka, która jest jedna z najbardziej popularnych występujących w Polskim ogrodzie. Jej pochodzenie to Anglia, ale w warunkach polskich bardzo szybko znalazła swój dom. Polacy ja pokochali, ze względu na jej pyszne owoce. Grusza konferencja to drzewo, które nie ma sobie równych. Smak jej owoców, aromat i soczystość owoców podbiła serca Europejczyków, ale nie tylko. Aby mieć bardzo smaczne owoce oprócz dobrych warunków uprawy też trzeba odpowiednio określić termin zbioru.

Gruszki konferencje to odmiana pochodząca z 1884 roku. Osiąga średnią wysokość około 3-4 metrów wysokości. Grusza konferencja kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a gdy już zakwitnie obsypuje się białymi kwiatkami. Jeśli natomiast chodzi o pierwsze owoce, to można je zauważyć po pierwszych trzech latach po posadzeniu.

Warto przyjrzeć się czego wymaga od nas grusza konferencja, by co roku drzewo było obficie obsypane owocami. Ważne jest jak ją pielęgnować, aby drzewo gruszy konferencji nie chorowało, ale istotne jest również kiedy przycinać i kiedy zrywać gruszki konferencje.

gatunki gruszek

Kiedy najlepiej zrywać gruszki konferencje?

Gruszki konferencje są gotowe do zebrania w drugiej połowie września. Wówczas owoce są soczyste, dojrzałe, słodkie i mają odpowiedni kolor. Najlepiej wówczas znoszą transport. Należy je przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej poukładane w drewnianych skrzynkach poukładanych piętrowo.

Przechowywane w ten sposób mogą przetrwać nawet do listopada. Do samego stycznia można je przechowywać w temperaturze -1°C. Gruszki konferencje są odporne, bardzo dobrze się je przechowuje pod warunkiem, że zostaną zebrane we wrześniu.

gruszka konferencja

Jak prawidłowo przycinać gruszę?

Na czym właściwie polega cięcie gruszy konferencji? Polega ono na podcinaniu słabszych lub uszkodzonych gałęzi. Pozostawia się tylko krótkopędy. Drzewo wówczas lepiej zaowocuje. A najlepiej zaowocuje po dwóch, trzech latach od podsadzenia. Należy przycinać w gruszy konferencji przerośnięte gałęzie jednoroczne oraz gałęzie starsze niż czteroletnie.

Przycinanie gruszy konferencji nie jest trudne przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zatem cięcie gruszy konferencji polega na usunięciu wszystkich pędów do wysokości 70 cm. Z wyrastających powyżej pędów wybiera się trzy równomiernie rozłożone wokół osi głównej, a pozostałe wycina. Jeśli grusza konferencja owocuje, również trzeba ją przyciąć. Jeśli zaniedbamy przycinanie, grusza nie będzie owocować wcale, lub nie tak owocnie jakbyśmy chcieli.

kiedy przycinać grusze

Warunki uprawy i sadzenie gruszy konferencji

Jeśli chodzi o wymagania gruszy konferencji, to ma ona swoiste wymagania glebowe, ale nie są one zbyt wygórowane. Wystarczy, że jej podłoże nie będzie zbyt mokre, ani zbyt suche. Grusza konferencja nie lubi też lekkich podłoży, ale też zbyt ciężkich. Dobrze jest posadzić ją w sąsiedztwie pigwy.

Grusza konferencja by obficie zaowocować potrzebuje żyznej gleby, wilgotnej, ale niezbyt mokrej, ponieważ grozić jej może rak bakteryjny. Grusze można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Najczęściej wybierany jest termin października i listopada. Wówczas jest możliwość, że drzewko się zakorzeni przed zimą. Warto zaznaczyć, że korzenie gruszy konferencji rosną dopóki ziemia nie osiągnie poniżej  4°C. Jesienią znajduje się w ziemi dużo wody, ale należy uważać, by drzewka nie posadzić zbyt późno, by nie doprowadzić do przemarznięcia.

odmiany gruszek

Grusze konferencje po posadzeniu należy otulić kopcami. Jeśli natomiast zdecydujemy się na posadzenie gruszy konferencji wiosną, to należy to zrobić bardzo wcześnie. Kiedy drzewo jeszcze nie wegetuje. Najlepszymi miesiącami są przełom marca i kwietnia. Grusza jest gatunkiem ciepłolubnym. Kwitnie zazwyczaj około tydzień przed jabłoniami. Gdy grusza konferencja dojrzewa znaczenie ma również z której strony jest posadzona.

Podczas owocowania również ważne jest słońce, bo zmienia się wówczas barwa owoców. W uprawie gruszy konferencji należy pamiętać o nawozach, ponieważ potrzebuje ona fosforu, potasu i azotu. Ważne są także inne mikroelementy takie jak cynk.

kiedy przycinać grusze

Najczęstsze choroby gruszy konferencji

Gruszka konferencja sama w sobie jest bardzo trwała i cechuje ją duża odporność na niektóre choroby, w tym parcha gruszy. Jednakże należy pamiętać, by posadzić ją w odpowiedniej glebie, czyli dobrze uprawionej i żyznej, ale nie przemoczonej. Gdy grusza osadzi się w terenie podmokłym, może ją zaatakować rak bakteryjny.

Choroby gruszy konferencji to także zaraza ogniowa. Jest to choroba bakteryjna, która w pierwszej kolejności atakuje kwiaty gruszy. Objawia się tym, że gwałtownie one więdną, robią się brązowe, lub brunatne, a następnie ostatecznie zamierają. Liście również są wówczas atakowane, pojawiają się na nich plamy. Choroba ta powoduje również zwijanie się liści. Niestety taki wygląd liści zostaje przez cały okres wegetacyjny. Choroba ta dotyka również inne drzewa takie jak grab pospolity lub wierzby.

przycinanie gruszy

Pędy natomiast wyglądają jakby były opalone ogniem stąd też nazwa zarazy. To dość groźna choroba. Jeśli grusza zostanie zaatakowana przez zarazę ogniową, trzeba ją usunąć z sadu. Przy pielęgnacji trzeba zatem stosować wiosenne opryski przeciwdziałające tej zarazie.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Olek
Olek
3 lat temu

Uwielbiam gruszki, moim zdaniem jednej z najlepszych owoców i podobno bardzo zdrowe!

Grucha
Grucha
3 lat temu

Konferencje są super, moja ulubiona odmiana gruszek.

Ziemiórki – Poznaj sposoby zwalczania szkodnika!

home office

Home office – jak powinien wyglądać?