Planując swój idealny ogród zastanawiamy się jak on ma wyglądać w efekcie końcowym. Planujemy całość ogrodu, ale i poszczególne jego elementy składowe, które w efekcie dadzą niepowtarzalny, indywidualny wygląd. Ważne są zarówno cechy ogólne, jak i te szczegółowe.
Należy przemyśleć, jakie drzewa mogą rosnąć obok siebie np. grab pospolity z wierzbą, ile ma ich być, jakie rabatki, z jakimi kwiatami zastosować, ale równie istotny jest także żywopłot. I tutaj warto się pochylić nad myślą, z czego ma być zrobiony żywopłot, który pełni wiele ról w ogrodzie. Jest to miejsce, które da cień, ale również odgrodzi działkę od sąsiada, a także nada kształtu i charakteru naszej posiadłości. Zastanówmy się zatem, jaka roślina jest jedną z najbardziej polecanych na żywopłot.
Grab pospolity – wygląd i zastosowania
Zacznijmy od tego, co to za roślina i skąd ona pochodzi. Jest to drzewo, średniej wielkości, z gatunku liściastych i z rodziny brzozowatych. Spotkać go można głównie w Europie. Grab pospolity jest rośliną, która dobrze czuje się w terenach nizinnych, ale występuje również w lasach. Grab pospolity, to drzewo liściaste, które zimą zrzuca liście. Jego liście są szerokie, a korona rozłożysta.
Charakterystyczna dla grabu pospolitego jest jego kora. Otóż grab pospolity można łatwo rozpoznać właśnie po niej. Jest ona szeroka i posiada jasne paski. Można powiedzieć, że grab pospolity, to jeden z najbardziej rodzimych gatunków drzew występujących w Polsce. Drzewo to jest bardzo silne, dlatego potrafi dobrze rosnąć nawet w trudniejszych warunkach. Może rosnąć w miejscach bardziej zacienionych i chłodnych, ale lubi też nasłonecznienie.
Grab pospolity osiąga nawet do 25 metrów wysokości, a jego korona jest rozłożysta, pień gruby i bez gałęzi. Mówi się, że grab pospolity idealnie nadaje się do ogrodów, ponieważ idealnie nadaje się na żywopłot. Grab pospolity na żywopłot sprawdzi się głównie dlatego, że ma gęste, sercowate liście, ale drzewo to potrafi również żyć bardzo długo. Potrafi rosnąć nawet do 300lat.
Żywopłot z grabu – sadzenie i formowanie!
Na pytanie, czy warto sadzić żywopłot z grabu pospolitego – odpowiadamy zdecydowanie tak. Dlaczego? Dlatego, że jest to gatunek drzewa, który wyjątkowo dobrze znosi zacienienie. Można go z powodzeniem sadzić w ogrodach na mniej nasłonecznionych działkach. Grab idealnie nadaje się na żywopłot, ponieważ silnie się rozrasta, co pozwala na zbudowanie mocnych ścian, jest on też odporny na szkodniki i różnego rodzaju zarazy.
Żywopłot z grabu pospolitego przyniesie ze sobą wiele plusów ekonomicznych, ponieważ sadzonki grabu kosztują zaledwie złotówkę. Należy pamiętać decydując się na żywopłot z grabu pospolitego, że jego liście są gubione na zimę. Zimą więc, żywopłot będzie ogołocony, natomiast zimą, mało kto przebywa w ogrodzie, więc żywopłot nie jest aż tak w tym okresie istotny. Nie mniej jednak, żywopłot z grabu pospolitego, to gwarancja gęstej, zielonej ściany pod warunkiem, że będziemy o niego dbać i odpowiednio pielęgnować.
Sadzonki grabu różnego rodzaju można kupić niedrogo, bo przedział cen to około 0,5 -1,5 zł za sztukę. Jeśli sadzonki mają dość dużo korzeni i są one bardzo długie, to należy je przyciąć do 20 cm, następnie przygotować należy podłoże do sadzenia tego pięknego drzewa. Ziemię należy przekopać, oczyścić z chwastów, a następnie użyźnić. Najlepszy będzie tu naturalny nawóz, czyli obornik lub kompost. Następnie aby żywopłot z grabu pospolitego był równy i dobrze zaplanowany, należy zaznaczyć jego krawędź i wyznaczyć granice.
Sadzonki grabu najlepiej posadzić następnie w odległości 25 cm od siebie. Wówczas, podczas wzrostu, drzewka nie będą sobie przeszkadzać i będą mogły się swobodnie rozwijać. Aby nie przeszkadzać sąsiadowi natomiast, należy posadzić drzewko około 50 cm od ogrodzenia. Jeśli mamy już posadzoną sadzonkę, należy obsypać ją ziemią i udeptać, następnie podlać.
Ważny jest również termin sadzenia żywopłotu z grabu pospolitego. Ponieważ jak wcześniej wspomniano posiada on liście opadające na zimę, dlatego najlepiej posadzić go wczesną wiosną, lub późną jesienią, gdy drzewa „odpoczywa”. Można powiedzieć, że termin sadzenia żywopłotu z grabu jesienią jest nawet lepszy, niż wiosną, ponieważ czas ukorzenienia pozostały do wytworzenia liści jest dłuższy niż w terminie wiosennym. Choć grab równie dobrze reaguje na sadzenie wczesna wiosną.
Warunki uprawy i pielęgnacji grabu
Aby żywopłot z grabu był cały rok atrakcyjny, należy go regularnie i silnie przycinać. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie piękny wygląd naszemu projektowi żywopłotu z grabu pospolitego. Pielęgnację należy rozpocząć już od samego początku. Należy zadbać o nawożenie żywopłotu z grabu, oraz jego przycinanie.
Drzewa nie należy nawozić zaraz po posadzeniu, ponieważ zbyt wysokie stężenie soli mineralnych pochodzących z nawozu, może silnie oddziaływać na drzewko. Wpłynie niekorzystnie na przyjęcie się sadzonej i puszczenie korzeni. Jeśli posadzimy żywopłot z grabu jesienią, to należy nawozić go dopiero wtedy, gdy przyrosty będą zauważalne. A te, które były posadzone wiosną, należy nawozić nie mniej niż po dwóch miesiącach. W pierwszym roku od posadzenia, należy grab nawozić bardzo ostrożnie.
Cięcie żywopłotu z grabu, jest również bardzo ważne, ponieważ nadaje to kształt, ale również pozwala roślinie odżyć. Cięcie żywopłotu z grabu należy przeprowadzić kilka razy w ciągu jego wegetacji. Pierwsze wykonuje się wiosną, a następnie za każdym razem, gdy pędy zaczną odstawać od żywopłotu. Ostatnie cięcie, wykonuje się na koniec sierpnia.
Najciekawsze odmiany grabu pospolitego
Grab zwyczajny, jest drzewem cennym, ponieważ idealnie nadaje się na żywopłot i do pokrywania zacienionych miejsc. Jego liście natomiast przyspieszają tworzenie się próchnicy w glebie.
Ciekawostką jest to, że grab występuje w kilku odmianach. Jedną z najciekawszych jest Fastigiata, która ma stożkowaty pokrój. Jest to drzewko średniej wysokości, bo dorasta do 15 metrów. Jest to kolejna odmiana grabu, która idealnie nadaje się na żywopłot. Następnie, mile widziana jest również Columnaris, która tworzy z kolei szeroką kolumnę. A także Quercifolia, która ma wąskie liście w różnych kształtach, dorasta do 10 metrów i jest lekko stożkowate.
Fajne drzewo, nie jest zbyt wymagające.
Tyle lat mam w ogrodzie a nie wiedziałem że to grab 😀