W ostatnim czasie wiele towarów i usług w Polsce mocno drożeje. Szczególnie zauważalne są podwyżki energii elektrycznej. W przyszłym roku opłaty za zużycie prądu wzrosną o około 24%. Przełoży się to na wzrost rachunków o ponad 20 zł miesięcznie. Nie pozostanie to bez wpływu na utrzymanie gospodarstw domowych. W takiej sytuacji odbiorcy prądu coraz częściej zastanawiają się nad możliwością obniżenia kosztów. Jednym z nich jest inwestycja w fotowoltaikę.
Co to są panele słoneczne?
Panele słoneczne to inaczej panele fotowoltaiczne lub solarne. Ich działanie polega na pozyskiwaniu energii elektrycznej z promieni słonecznych. Jest to jedno z najbardziej opłacalnych odnawialnych źródeł energii – promieniowanie słoneczne jest zawsze dostępne.
Czy fotowoltaika jest w Polsce opłacalna?
Z jednej strony można zaobserwować wzrost zainteresowania panelami słonecznymi, z drugiej zaś można mieć wątpliwości, czy takie rozwiązania w Polsce są opłacalne. Do rozwoju fotowoltaiki niezbędne jest oczywiście odpowiednie nasłonecznienie. W Polsce nie wydaje się ono zbyt duże. Najlepsze warunki słoneczne stwierdzono w południowej i południowo-wschodniej części kraju, jednak okazuje się, że na całym obszarze nasłonecznienie jest wystarczające do rozwoju energii słonecznej. I to przez cały rok. Ilość promieni słonecznych nie musi iść w parze z wysokimi temperaturami. Potrzebna jest duża ilość światła, nie ciepła. W całej Polsce panują dobre warunki do pobierania energii słonecznej.
Montaż instalacji fotowoltaicznych wymaga dużych nakładów finansowych. Z pomocą przychodzą tutaj fundusze gminne i europejskie, które oferują różnego rodzaju dofinansowania odnawialnych źródeł energii. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć w krajowych i regionalnych programach operacyjnych. Dodatkowo niektóre firmy świadczą usługi doradcze w zakresie uzyskania dodatkowych środków. Taką firmą jest Fotowoltaika APP Energy – Lublin, funkcjonująca na rynku już 10 lat, która pomaga klientom uzyskać korzystne dofinansowanie. Dzięki wsparciu profesjonalistów otrzymasz opłacalną instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twoich potrzeb w atrakcyjnej cenie.
Jak działają panele słoneczne?
Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w elektryczną. Zbudowane są najczęściej z krzemowych półprzewodników, w których dokonuje się zjawisko fotoelektryczne. Polega ono na tym, że fotony z promieni słonecznych wzbudzają ruch elektronów w ogniwach. Powstaje w ten sposób napięcie elektryczne. Ogniwa łączą się w większe moduły fotowoltaiczne. Proces wytwarzania energii polega na konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Powstały prąd stały trafia do falownika, gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny. Nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do sieci i mogą później zostać wykorzystane przez użytkownika.
Czy fotowoltaika przynosi realne oszczędności?
W Polsce wzrosło zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie nawet niewielkich paneli słonecznych na dachach lub ścianach swoich domów. Wiąże się to z tym, że ceny energii elektrycznej rosną w szybkim tempie. Ludzie szukają więc alternatywnych rozwiązań i chcą mieć swoją własną, niezależną od podwyżek i przerw w dostawach prądu elektrownię. I rzeczywiście inwestycje takie przynoszą obniżenie rachunków za prąd.