Z pewnością coraz więcej osób przykłada do tego, by dbać o bezpieczeństwo swoich danych. Oczywiście mamy różne możliwości odnośnie ich przechowywania, ale niewątpliwie najbardziej popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są serwery NAS. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie dają nam możliwości? Gdzie możemy wykorzystać takie rozwiązanie? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.
Co warto wiedzieć na temat serwerów NAS?
Serwer NAS umożliwia nam przechowywanie oraz udostępnianie plików zarówno w naszym domu, jak i poza nim. Wybierając odpowiednie i dostosowane na naszych potrzeb rozwiązanie powinniśmy zwrócić uwagę na różnego rodzaju kwestie, gdyż mamy różne możliwości wyboru. Jednak przede wszystkim z serwer NAS pozwala nam na bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju plików i jednocześnie umożliwiają dostęp do nich z perspektywy każdego urządzenia, które podłączone jest do tej sieci. Sam skrót NAS to rozwinięcie angielskich słów Network Attached Storage, które w tłumaczeniu oznaczają sieciową pamięć masową. Tak naprawdę zatem omawiany przez nas serwer to nic innego jak prosty komputer, który służył będzie do magazynowania oraz udostępniania sporej ilości różnorodnych danych. Podstawą działania tego komputera Jest oczywiście dysk twardy. Kiedy będziemy korzystać z tego serwera w użytku domowym, zastosować możemy tutaj od jednego do czterech modułów pamięci. Z kolei profesjonalne rozwiązania mogą pomieścić w szafie RACK nawet kilkadziesiąt różnych i niezwykle pojemnych dysków. Takie rozwiązanie sprawia, że jest tutaj możliwa szybka i wymiana, a także bez problemu możemy utworzyć tutaj niezbędne kopie zapasowe, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywania danych. Mamy tutaj tak naprawdę różne możliwości zapobiegania skutkom często nieuniknionych awarii.
Mimo tego, że serwer NAS wyróżnia się niezwykle wysoką bezawaryjnością, a także bezpieczeństwem, powinniśmy mieć świadomość tego, że wielokrotnie system operacyjny tego rozwiązania pozwala nam na zaprogramowanie go w ten sposób, że przechowywane dane mogą być automatycznie usuwane. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy uzyskać dostęp do utraconych plików. Dlatego też warto wiedzieć, że odzyskiwanie danych z NAS powinno odbywać się tylko i wyłącznie w profesjonalnych serwisach czy klinikach zajmujących się tego typu działaniami. Odzyskiwanie danych z NAS Wymagają pełnego zaangażowania i odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Nie możemy zapominać również o tym, że niezbędna jest tutaj właściwe zaplecze technologiczne.
Kiedy możemy stosować serwer NAS?
Wspomnieliśmy już o tym, że serwer NAS znajduje zastosowanie w przypadku warunków domowych, gdzie bardzo często pełni rolę magazynu multimediów. Oczywiście wszystko zależy od liczby oraz rodzaju wybranych i zamontowanych przez nas dysków, gdyż możemy tutaj dostosować sumaryczną ich pojemność nawet kilkudziesięciu terabajtów. Żeby mieć dojście do plików, znajdujących się na serwerze potrzebny jest dostęp przy użyciu sieci domowej. Może się to odbywać bezpośrednio przez przewód lub WiFi. Oczywiście możemy zaprogramować pliki w ten sposób, że będą one ogólnodostępne lub stworzyć pewne ograniczenia dla niektórych użytkowników całego serwera lub poszczególnych urządzeń. Warto również wspomnieć o tym, że tutaj mamy pełne bezpieczeństwo dostępu do części lub do wszystkich plików – o czym już wspomnieliśmy. Proces odbywa się tutaj w pełni zautoryzowane przez sieć lokalną. Z serwerem mogą się połączyć komputery, smartfony, telewizory, gdzie z kolei użytkownicy uzyskują dostęp do poszczególnych folderów oraz plików.
Dodatkowo warto mieć świadomość, że serwer będzie przydatny wszędzie tam, gdzie zależy nam na przechowywaniu i utrzymywaniu sporej ilości danych przez określony czas. Wspomnieliśmy o tym na początku, że oprogramowanie niektórych rozwiązań pozwala nam na skonfigurowanie ich w ten sposób, by dochodziło do automatycznego czyszczenia w określonych warunkach.
Jak wybrać serwer NAS?
Serwer NAS oprócz tego, że sprawdzi się świetnie w domu, bywa niezwykle przydatny także w filmach monitoringowych, w biurach i tak dalej. Śmiało możemy przyznać, że znajdź ją zastosowanie w miejscach, gdzie chcemy przechowywać i przekazywać spore ilości plików. Oczywiście znajdziemy również bardziej zaawansowane rozwiązania, które możemy wykorzystywać profesjonalnych warunkach, gdzie potrzebne są zbudowane centrum obliczeniowe czy rozbudowane portale internetowe. Naturalnie wybór konkretnego rozwiązania pozostaje kwestią indywidualną, ale niejednokrotnie decydujący bywa brak lub obecność pewnych zaawansowanych funkcji. Warto również zwrócić uwagę na kompatybilność interesującego nas rozwiązania w przypadku posiadanych już maszyn obliczeniowych czy także innych rozwiązań.