Jeżeli zależy nam na bezpiecznym przechowywaniu plików różnego rodzaju i jednocześnie umożliwieniu dostępu do nich z perspektywy każdego urządzenia podpiętego do tej sieci, z pewnością powinniśmy zainteresować się tematem serwera NAS. Czym właściwie jest takie rozwiązanie? Co powinniśmy wiedzieć na ten temat? Przeczytacie o tym w dalszej części tekstu.
Do czego służy serwer NAS?
Ta skrótowa nazwa serwera pochodzi od słów Network Attached Storage i dotyczy sieciowej pamięci masowej. Możemy nazywać prostym komputerem, który służy do magazynowania oraz udostępniania spore ilości danych. Podstawę takiego rozwiązania stanowi oczywiście dysk twardy. W przypadku, kiedy decydujemy się na to w użytku domowym, zazwyczaj wybieramy tutaj od jednego do czterech modułów pamięci. Jeżeli mówimy o profesjonalnych serwerach NAS, należy również przywołać szafę RACK, gdzie z kolei możemy pomieścić nawet kilkadziesiąt bardzo pojemnych dysków i stworzyć rozwiązanie, które ułatwi ich szybką wymianę. Dodatkowo w ten sposób możliwe jest również utworzenie kopii zapasowych, czy także szczególnie istotne jest to, że możemy tym samym zapobiegać tutaj skutkom awarii.
Coraz więcej osób zastanawia się jednak nad tym, czy inwestycja w domowy serwer będzie dobrym rozwiązaniem. w przypadku domowego użytku taki serwer plików może pełnić tutaj rolę magazynu multimediów, co jest wyjątkowo przydatne. Oczywiście od tego, jaką liczbę i rodzaj dysków wybierzemy, tworzymy także sumaryczną pojemność nawet od kilku do kilkudziesięciu terabajtów. Wybór konkretnego rozwiązania i dostosowanie go do naszego osobistych potrzeb jest kwestią całkowicie indywidualną. Kluczowe jest jednak to, że możemy w serwerze umieścić pliki za pośrednictwem sieci z domowej. Oznacza to więc, że wystarczy nam internet przewodowy lub po prostu wi-fi. Możemy liczyć również na to, że serwer ten umożliwi nam bezpieczny dostęp do Przechowywanych plików. Jego działanie wcale nie jest skomplikowane. Dowolne urządzenie tak jak komputer, smartfon czy telewizor z powodzeniem może uzyskać dostęp do tych folderów i plików, do których sami pozwolimy.
Dlaczego serwer NAS wybieramy do naszego domu?
Serwer NAS to rozwiązanie coraz częściej spotykane w naszych domach i mieszkania. Wspomnieliśmy o wielu funkcjonalnościach, ale temat należy rozwinąć. Przede wszystkim warto zauważyć, że może on pełnić funkcję odtwarzacza lub wspomnianego już magazynu już na nudnych multimediów. Ponadto serwer ten może posiadać także odpowiednią i wydzieloną przestrzeń, która będzie przypisana do konkretnych użytkowników tego miejsca czy nawet różnorodnych urządzeń. Oznacza to więc, że rozwiązanie to umożliwia nam przechowywanie danych, backupów czy różnorodnych prywatnych plików. Tak naprawdę wyposażony w odpowiedni system operacyjny serwer pozwoli nam także niejednokrotnie na dodatkowe szyfrowanie danych czy wspomniane blokowanie dostępu, gdzie potrzebne będzie hasło – wspomnieliśmy o tym w przypadku uzyskiwania dostępu przez poszczególnych użytkowników lub aplikacje.
Gdzie sprawdzi się omawiany serwer?
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że rozwiązanie to stosuje się coraz częściej w niewielkich biurach, gdzie pracownicy mogą w pełni bezpieczne pracować i przechowywać pliki, a także zadbać o wzajemne udostępnianie poszczególnych informacji, dokumentów i tak dalej. Oczywiście rozwiązanie to będzie dobrym wyborem wszędzie tam, gdzie chcemy przetrzymywać i bezpiecznie przechowywać spore ilości danych przez określony czas. Firmy monitoringowe również wybierają takie rozwiązanie. Niejednokrotnie możemy liczyć również na to, że oprogramowanie będziemy mogli dostosować i skonfigurować dla automatycznych preferencji, gdzie po pewnym czasie dojdzie do usunięcia danych.
Czy odzyskiwanie danych z NAS jest możliwe?
Wspomnieliśmy już o tym, że serwer ten możemy odpowiednio zaprogramować, gdzie po pewnym czasie dojdzie do samoistnego usunięcia danych. Jednak niejednokrotnie zdarzają się takie sytuacje, że odzyskiwanie danych z NAS bywa konieczne. W takiej sytuacji powinniśmy skorzystać z profesjonalnej pomocy, gdyż zadanie to może okazać się naprawdę trudne. Tylko profesjonaliści poradzą sobie z tak wymagającą czynnością, a dodatkowo należy pamiętać o tym, że potrzebny będzie tutaj specjalistyczny sprzęt.