Czasy, w których zakup i używanie klimatyzacji w mieszkaniu lub domu było kojarzone z luksusem dawno minęły. Wynika to nie tylko z większej dostępności urządzeń, ale również z niższej ceny zakupu i niższych kosztów eksploatacji.
Nowoczesne klimatyzatory wyróżniają się długą żywotnością oraz niższym (niż modele sprzed kilkunastu lat) zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Czy klimatyzacja jest droga? Co warto wziąć pod uwagę montując i używając sprzęt do obniżania temperatury powietrza w domach lub mieszkaniach?
Klimatyzacja – najważniejsze informacje dotyczące montażu i użytkowania
Jednostki typu split to najczęstszy wybór właścicieli lub użytkowników mieszkań. Takie urządzenie klimatyzacyjne składa się z dwóch połączonych ze sobą elementów. Pierwszy z nich, czyli jednostka wewnętrzna, jest przeznaczona do montażu w pomieszczeniu (np. w salonie z aneksem kuchennym). Z kolei drugi to urządzenie zewnętrzne, które jest przeważnie montowane na dachu budynku, na zewnętrznej ścianie lub na balkonie. Część wewnętrzna wyróżniająca się nowoczesnym designem jest sterowana z poziomu pilota, który pozwala na obniżenie lub podwyższenie temperatury, a także na zmianę siły oraz kierunku nawiewu.
Koszty związane z montażem i użytkowaniem
Pierwszym i jednocześnie najwyższym kosztem jest sam zakup urządzenia. Z reguły im większa moc klimatyzacji, tym wyższa cena. Kolejny koszt obejmuje sam montaż, który musi być wykonany przez wykwalifikowanych monterów z odpowiednimi uprawnieniami. Następnie koszty związane z użytkowaniem obejmują jedynie rachunki za prąd, a także coroczne przeglądy urządzenia.
Nowoczesne modele wyróżniają się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Dodatkowo ich praca jest cykliczna, dzięki czemu zużycie prądu jest jeszcze mniejsze. Nawet w przypadku szczególnie upalnego lata lub chłodnej jesieni (klimatyzacja umożliwia również ogrzewanie pomieszczeń), zużycie energii, a co za tym idzie rachunki za prąd nie wzrastają drastycznie.