Budowa ogrodzenia. Właśnie od tego rozpoczyna pracę wiele osób, które właśnie kupiło działkę z myślą o budowie domu. Parcela, która zyskała solidne ogrodzenie od razu zwiększa swoją wartość, a jednocześnie zabezpiecza plac budowy i zgromadzone tam materiały oraz narzędzia. Wybór ogrodzeń mamy dziś bardzo duży i niezmiennie w czołówce popularności znajdują się ogrodzenia z siatki plecionej. Ich budowa jest stosunkowo prosta, a one same wyróżniają się przystępną ceną. Jednym z ważniejszych elementów każdego ogrodzenia jest oczywiście fundament. To na nim opiera się cała konstrukcja.
Za co odpowiada fundament ogrodzenia?
Patrząc na płot, wydaje się że jest to konstrukcja na tyle lekka, że nie wymaga fundamentów. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze fundament jest potrzebny pod słupki ogrodzeniowe. Dodatkowo, jeśli zamierzamy wykonać murki z lanego betonu, one również powinny mieć fundament. Zapewnia on im skuteczne i trwałe podparcie, chroniąc przede wszystkim przed podnoszeniem na skutek zimowych przymrozków. Fundament w ogrodzeniu jest zatem tak samo ważny jak fundament w domu.
Jak wykonuje się fundament ogrodzenia?
Sposób realizacji fundamentów w ogrodzeniu jest stosunkowo prosty. Wykonujemy wykop w ziemi na głębokość min. 80 cm, a następnie zalewamy go betonem. Do wnętrza wykopu można wrzucić większe kawałki gruzu betonowego, który zwiększy wytrzymałość. Nie można również zapominać o tak ważnym elemencie jak zbrojenie. Zbrojenie fundamentów wykonuje się przy pomocy drutów żebrowanych. Co może się stać, jeśli nie zastosujemy zbrojenia fundamentów? Przede wszystkim może dochodzić do ich pękania, a tym samym do nierównomiernego osiadania fundamentów i przechylaniu się płotu na jeden z boków. W jakiej ilości zaleca się umieszczenie zbrojenia w fundamencie? Jest to minimum jeden pręt poziomy oraz dwa pionowe na stopę fundamentową pod słupek. Beton do zalania fundamentów można zamówić w betoniarni – zostanie dowieziony na plac budowy przez tzw. gruszkę. Można również samodzielnie przygotowywać taki beton na placu budowy, wykorzystując betoniarkę lub mieszając beton ręcznie, w taczkach. Metoda ta jest stosunkowo prosta, ale nadaje się raczej do niewielkich ogrodzeń gdyż jest męcząca i czasochłonna. Budowa ogrodzenia nie jest tanią rzeczą, ale ty nie musisz się tym martwić. Pożyczka na raty umożliwi ci wybudowanie całego ogrodzenia, bez oglądania się na koszty materiałów i robocizny.
Siatka czy panele
Ostatnia decyzja związana z realizacją ogrodzenia to czym będzie ono wypełnione. Czy ma to być tradycyjna siatka ogrodzeniowa czy może tzw. panele 3D ze zgrzewanego grubego drutu. Oprócz względów estetycznych, sposobu montażu i cenie, o wyborze powinno również decydować ukształtowanie terenu. Tam gdzie na działce są duże różnice wysokości, lepiej sprawdzi się ogrodzenie z siatki plecionej. Pozwala ona wykonać płot bez tzw. schodkowania lub kaskad, co jest szybsze i prostsze w realizacji. Natomiast pod względem estetycznym ogrodzenie panelowe wydaje się być ładniejsze i bardziej nowoczesne.
Wszystko zależy jakie ogrodzenie planujemy zrobić. Pod zwykły płot moim zdaniem nie trzeba.