in

Co to jest i gdzie stosuje się tynk cementowo wapienny Knauf?

tynk cementowy

Szukasz sprawdzonego tynku cementowo wapiennego? Nie wiesz czym charakteryzują się poszczególne produkty na rynku? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Tynki cementowo-wapienne są tradycyjnymi rodzajami tynków. Składają się głównie z mieszaniny cementu, piasku, wody oraz wapna budowlanego. Coraz częściej w ich składzie możemy również znaleźć dodatki uszlachetniające. Są odpowiednie do stosowania nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz. Dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o różnym stopniu zawilgocenia. Jakie są dokładne właściwości tynków tego rodzaju i gdzie je stosować?

 

Jakie właściwości ma tynk cementowo wapienny Knauf?

Tynk tego rodzaju może być stosowany w momencie wykańczania danej powierzchni lub jako tynk o charakterze podkładowym. Dobrze sprawdzi się również jako podłoże do wykonania wypraw. Tynk cementowo wapienny Knauf może być nakładany ręcznie oraz za pomocą agregatu tynkarskiego, jednak ważne, aby wilgotność podłoża nie przekraczała 3%. Zazwyczaj tynkowanie odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest tzw. obrzutka, a drugim tynk właściwy.

Jeśli zależy nam na tym, aby ściany były idealnie gładkie, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie trzeciej warstwy, jaką jest gładź. Wszystkie kładzione warstwy muszą mieć odpowiednią grubość. Tynk cementowy Knauf, który został prawidłowo wykonany, nie tylko osusza ściany, ale również zapobiega ich nadmiernemu zawilgoceniu. Poprawia on również akustykę pomieszczenia i cechuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi oraz paroprzepuszczalnymi.

Tynk cementowo wapienny Knauf możemy zakupić w postaci sproszkowanej. Aby go użyć, należy wymieszać proszek z wodą w proporcjach, które wskazane zostały przez producenta jako prawidłowe. 25 kilogramów proszku powinno starczyć nam na pokrycie 15 m² powierzchni.

 

Tynk cementowo wapienny Knauf – wady i zalety

Jego niewątpliwą zaletą jest duża uniwersalność, dlatego świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak kuchnia, łazienka, czy nawet piwnica. Charakteryzuje go także wysoka paroprzepuszczalność, jest elastyczny oraz współpracuje z konstrukcją budynku, co w efekcie znacząco ogranicza pęknięcia ścian. Tynk cementowo wapienny Knauf jest produktem wytrzymałym oraz co ważne, również odpornym na korozję biologiczną. Jego największą wadą jest to, że schnie bardzo długo nawet do miesiąca.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Robi
Robi
3 lat temu

tynki z knaufa dają radę

okna

Profile okienne i drzwiowe – przykładowe rozwiązania

koc

Jak prać koc z mikrofibry?