in

Budowa domu systemem gospodarczym — na czym polega i dlaczego jest tańsza od systemu zleconego?

Budowa domu systemem gospodarczym jest skomplikowanym przedsięwzięciem, ale na taki system prowadzenia budowy decyduje się wielu inwestorów ze względu na możliwość obniżenia kosztów. Budowa systemem gospodarczym to angażujące i wymagające zajęcie, które wymaga także wiele cierpliwości. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy ustalić harmonogram wykonywanych prac i pilnować kosztorysu.

Budowa domu systemem gospodarczym – na czym to polega?

Dokonując budowy systemem gospodarczym, inwestor musi wykazać się pewnymi umiejętnościami nie tylko budowlanymi, ponieważ zatrudnia mniejsze ekipy budowlane, pozyskuje materiały i sam wykonuje wiele prac. Do jego obowiązków należy między innymi:

  • prowadzenie wszystkich prac związanych z logistyką, zamawianie i transportowanie materiałów budowlanych,
  • z pomocą rodziny i znajomych wykonywanie prostszych prac budowlanych, które nie wymagają specjalnych uprawnień i kwalifikacji,
  • przeprowadzenie wszystkich formalności, które są wymagane podczas budowy.

Budując dom systemem gospodarczym, inwestor musi wziąć pod uwagę wiele kwestii, jedną z nich jest budowa dachu. Warto zastosować wiązary dachowe, ich zadaniem jest przeniesienie obciążenia dachu na główne podpory, ściany oraz słupy nośne. Wykonanie tradycyjne więźby dachowej wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, ponieważ najmniejszy błąd może doprowadzić do katastrofy budowlanej. wiązary dachowe są wytwarzane w fabryce, są to prefabrykowane elementy, które transportuje się na plac budowy i montuje bezpośrednio na dachu. wiązary dachowe można zastosować trakcie budowy prowadzonej systemem gospodarczym, przyspieszają one prace i umożliwiają bezproblemowy montaż, drewno wykorzystywane do ich produkcji charakteryzuje się odpowiednim kształtem i oraz optymalnymi parametrami technicznymi.

Więcej o wiązarach dachowych pod adresem: https://kasmo.com.pl/dachy-i-wiazary/

Budowa domu systemem gospodarczym – spore oszczędności

Podczas budowy sposobem gospodarczym można zaoszczędzić nawet 20% kosztów budowy, zazwyczaj są to wydatki na robociznę. Wbrew pozorom na budowie wiele czynności można wykonać we własnym zakresie. Można np. samodzielnie wykonać takie czynności jak np. murowanie ścian. Należy w tym celu przestudiować zasady murowania i instrukcje producentów. Beton komórkowy jest materiałem stosunkowo łatwym do wznoszenia ścian, system na pióro-wpust nie wymaga stosowania spoiny pomiędzy bloczkami, a ściana jest szczelna i trwała. Bloczki z betonu komórkowego można także dowolnie ciąć ręcznie bez używania specjalistycznych narzędzi. Trzeba jednak pamiętać, że za całość prac jest odpowiedzialny kierownik budowy, który odbiera poszczególne odcinki prac. Niektóre prace budowlane nie mogą być wykonywane na własną rękę, ponieważ jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Negocjując osobiście z poszczególnymi wykonawcami, można uzyskać duże oszczędności na każdym etapie budowy. Warto negocjować ceny zarówno dużych, jak i małych prac, można w ten sposób sporo zaoszczędzić. Dokonując osobiście zakupów w hurtowniach budowlanych, również można uzyskać spore zniżki u sprzedawców. Wybierając projekt budowlany, warto zdecydować się na prostą bryłę i dwuspadowy dach, takie budynki są tańsze i prostsze w budowie.

Czy warto się zdecydować na budowę domu systemem gospodarczym?

Analizując opłacalność budowy systemem gospodarczym, należy również wziąć pod uwagę proces starania się o kredyt hipoteczny. Konieczne jest wykonanie szacunkowego kosztorysu budowy. Trzeba także pamiętać, że nakład pracy w takim systemie jest o wiele większy niż w systemie zleconym, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, czy warto wykonywać te prace samodzielnie. System gospodarczy umożliwia dopasowanie tempa prac budowlanych do możliwości finansowych inwestora, ale trzeba również brać pod uwagę, że im dłużej trwa budowa, tym wyższe są koszty, ponieważ trzeba również doliczyć opłaty za wynajmowane mieszkanie. Mimo wszystko budowa domu systemem gospodarczym jest bardziej opłacalnym przedsięwzięciem, ale wymaga od inwestora dużo czasu, a także pewnych umiejętności i doświadczenia.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak wybrać kultywator?

Jazda konna i jej zalety zdrowotne