Przed rozpoczęciem budowy domu
Lista formalności potrzebnych do rozpoczęcia budowy jest dość długa, bo składa się z kilkunastu pozycji. Pierwszą z nich jest wypis i wyrys z MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) lub decyzja o WZ (Warunkach Zabudowy), jeśli działka na której powstanie dom nie jest objęta MPZP. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego znajdują się informacje na temat tego, jaki budynek może powstać w danym obszarze. Odnosi się on między innymi do wysokości i szerokości budynku oraz kolorystyki elewacji i dachu. Wniosek dotyczący decyzji o warunkach zabudowy składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Określa się w nim wielkość domu i powierzchni użytkowej, zapotrzebowanie budynku na media, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, gospodarowanie odpadami i inne. Następnie otrzymuje się decyzję o warunkach dostawy mediów i pozwolenie na przyłączenie prądu, gazu, wody i kanalizacji. Wniosek składa się w zakładach energetycznym, gazowym oraz wodno- kanalizacyjnym. Później należy skontaktować się z geodetą, który stworzy mapę do celów projektowych. Jest ona konieczna, aby architekt mógł opracować plan zagospodarowania terenu. Zaznacza się na niej elementy z MPZP lub WZ. Czasami konieczne jest też pozwolenie na wjazd na działkę, jeśli znajduje się ona przy drodze wojewódzkiej lub krajowej.
Budowa domu a jego projekt
Najlepszym momentem na poszukiwanie projektu jest ten, kiedy posiada się już ustalenia z MPZP lub WZ oraz mapę do celów projektowych. Można go wybrać z dostępnych na rynku gotowych projektów lub zamówić indywidualny. W przypadku gotowego projektu należy przyjrzeć się parametrom domu i te, które narzuca MPZP. Jest to np. kąt nachylenia dachu i jego rodzaj. Poza tym kluczowe jest zwrócenie uwagi na wymiary działki i odległości jej granicy od budynku na jaki się zdecydujesz. MPZP mówi, że należy zachować 4 metry odstępu od krawędzi działki do ścian z otworami takimi jak okna czy drzwi lub 3 metry do ściany bez takich elementów. Przez to należy obliczyć wymiary domu jakie maksymalnie może on mieć na wybranej działce. Gotowe projekty, w przeciwieństwie do tych realizowanych na indywidualne zamówienie, wymagają adaptacji do konkretnej działki. Architekt oblicza wtedy szczegóły konstrukcyjne znajdujące się w projekcie i tworzy projekt zagospodarowania terenu. Na tym etapie możliwe są zmiany w projekcie na życzenie inwestora, jak przykładowo zmiana poddasza na użytkowe czy przesunięcie danych ścian.
Ostatnie formalności i budowa domu
Kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Można je dostać na podstawie zgłoszenia, które jest prostsze i krótsze lub pozwolenia na budowę. Jeśli prezydent miasta lub starosta wyrazi taką zgodę, budowa może ruszyć 21 dni po zgłoszeniu. Pozwolenie na budowę można uzyskać po złożeniu wniosku i dokumentów, między innymi projektu budowlanego z pozwoleniami, uprawnienia projektantów i ustalenia z MPZP lub WZ. Później nadchodzi czas na kupno Tablicy Informacyjnej, Dziennika Budowy i zgłoszenie rozpoczęcia budowy do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.
Wypełnianie formalności i związane z tym odwiedziny w urzędach mogą różnie przebiegać. Na szczęście, w tych czasach, na stronach internetowych można znaleźć wnioski, wypełnić je w domu i skrócić czas oczekiwania w urzędowych kolejkach.
Trochę latania po urzędach jest, żeby wybudować dom. Podobno przepisy mają się zmienić i budowa będzie dużo łatwiejsza.