Dużo mówi się na temat tego, jak ważne jest dopasowanie rodzaju materiału izolacyjnego do miejsca izolacji. Dlaczego jest to takie istotne? Z wielu względów, a jednym z powodów jest oczywiście to, czy ocieplenie będzie odporne na kontakt z wodą. Okazuje się, że wełna mineralna ma ograniczoną odporność na wilgoć, więc nie sprawdzi się np. pod nieszczelnym, przeciekającym dachem.
Wełna mineralna chłonie wilgoć
Z uwagi na to, że wełna mineralna może chłonąć wilgoć, nie stanowi bariery dla wody ani pary wodnej. Choć zazwyczaj w przypadku zamoknięcia, a potem dokładnego osuszenia udaje się odparować wodę z głębszych warstw wełny, to jednak trzeba się liczyć z sytuacją, gdy wilgotna wełna stanie się przyczyną powstawania pleśni, zwłaszcza na drewnianych elementach konstrukcyjnych dachu.
Sama wełna nie jest podatna na gnicie, choć trzeba mieć świadomość tego, że zamoknięta nie będzie stanowiła już tak skutecznej termoizolacji, jak pierwotnie zakładałeś.
Jeżeli masz wątpliwości, co do jakości swojego poszycia dachowego albo obawiasz się, że wełna na poddaszu zamoknie, to ogranicz jej użycie do wnętrz budynku. Tam doskonale spełni swoją funkcję. Ważne jest też zabezpieczenie materiału izolacyjnego przed deszczem, w czasie gdy jest on składowany i dopiero czeka na użycie.
Co zrobić, gdy wełna mineralna zmoknie?
Zapłaciłeś za wełnę mineralną https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-mineralna/, a może nawet już ją zamontowałeś, ale w wyniku ulewy i złego zabezpieczenia dachu oraz ścian doszło do zalania materiału wodą opadową? Na szczęście jeszcze nic straconego, bo szybka reakcja daje nadzieję, na „odratowanie” wełny. Wysusz ją, korzystając z osuszacza i umieść na pewien czas w miejscu, gdzie panuje wyższa temperatura, co zdecydowanie przyspieszy parowanie wody.
Warto zaangażować się w suszenie wełny, bo po odparowaniu pary wodnej odzyska ona swoje utracone właściwości i będzie tak samo skuteczna jak na samym początku. Dlatego, choć jest to bardzo pracochłonne, zaleca się demontaż zalanej wełny, rozłożenie jej na płasko i wysuszenie w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Ponownie zamontuj ją wtedy, gdy będziesz miał pewność, że wyschła przede wszystkim w głębszych partiach.
Pamiętaj, że samej wełnie wilgoć nie zaszkodzi, jednak stały kontakt z wodą będzie negatywnie wpływał na konstrukcję więźby dachowej czy ścian, szczególnie w miejscach, które są wykonane z drewna. Może ono próchnieć, gnić i pleśnieć, co oznacza, oprócz nieestetycznych zmian, także osłabienie ogólnej konstrukcji budynku.