in

Kupujemy projekt domu – sprawdź, co to jest kosztorys inwestorski?

Budowa domu to inwestycja generująca liczne wydatki. Aby móc łatwiej oszacować, jaki będzie koszt kolejnych prac oraz czy stać nas na planowane przedsięwzięcie, przydatny będzie kosztorys inwestorski. Pozwoli on łatwiej przygotować optymalną sumę pieniędzy, niezbędną do zakupu materiałów oraz opłacenia robocizny. Co to jest kosztorys inwestorski, co zawiera oraz kiedy będzie niezbędny?

Kosztorys inwestorski – co to takiego?

Kosztorys inwestorski jest dokumentem finansowym uwzględniającym wszelkie koszty, jakie poniesiemy podczas budowy domu. Znajdziemy w nim ceny materiałów i robocizny, które pozwolą nam zoptymalizować oraz łatwiej zaplanować wydatki związane z planowaną inwestycją. Kosztorys inwestorski jest sporządzany na podstawie projektu wykonawczego, jak również aktualnych cen materiałów budowlanych i usług wykonawców poszczególnych prac. Jego wygląd i zawartość są dokładnie określone przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 roku. Taki dokument możemy opracować samodzielnie; wymaga to jednak posiadania odpowiedniej wiedzy i poświęcenia pewnej ilości czasu. Możemy również zlecić jego przygotowanie wybranemu architektowi lub inżynierowi budownictwa, którzy doskonale orientują się w aktualnych stawkach. Ponadto wiele gotowych projektów domów zawiera już kosztorys inwestorski, wyłączając konieczność jego własnoręcznego wykonania lub zamówienia jego opracowania.

Co zawiera kosztorys inwestorski?

Zawartość kosztorysu inwestorskiego jest określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Podane w nim ceny nie obejmują podatku VAT; są to zatem ceny netto. Zgodnie z przepisami, taki dokument musi zawierać:

  • stronę tytułową z nazwą i lokalizacją obiektu, nazwą i adresem inwestora, danymi, określeniem funkcji oraz podpisami osób opracowujących kosztorys, wartością kosztorysową robót oraz datą przygotowania dokumentu,
  • charakterystykę obiektu,
  • przedmiar robót,
  • uproszczoną kalkulację,
  • tabelę wartości elementów scalonych,
  • załączniki.

Kosztorys inwestorski jest podzielony na kolejne etapy budowy, uwzględniając także czas niezbędny do realizacji inwestycji. Zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych, jest on ważny przez 6 miesięcy – o ile zmianie nie ulegną okoliczności wpływające na wartość zamówienia. Po tym terminie konieczna może okazać się jego aktualizacja.

Kiedy wymagany będzie kosztorys inwestorski?

Kosztorys inwestorski to dokumentacja nieobowiązkowa dla części inwestorów. Nawet wtedy, gdy nie jest ona obligatoryjna, warto korzystać z niej w celu łatwiejszego zaplanowania wydatków związanych z budową czy wynegocjowania najlepszych stawek z wykonawcami. Kosztorys inwestorski będzie wymagany w przypadku postępowania przy zamówieniach publicznych. Ponadto może być on niezbędny w chwili, gdy źródłem finansowania naszej budowy ma być kredyt hipoteczny. Część banków wymaga bowiem udokumentowania, w jaki sposób będą wydatkowane przyznane środki finansowe na poszczególnych etapach inwestycji.

Kosztorys inwestorski ma na celu oszacowanie wartości robót na kolejnych etapach budowy. Obejmuje koszty materiałów i robocizny, pozwalając nam łatwiej ocenić, ile zapłacimy za konkretne prace. Wykonywany przez profesjonalistów lub samodzielnie przez inwestorów, jest cennym punktem odniesienia podczas porównywania ofert. Z jego pomocą lepiej zaplanujemy wszystkie wydatki związane z budową oraz dokonamy analizy, gdzie uda nam się zaoszczędzić, a w konsekwencji – gdzie będziemy mogli wydać więcej na wybrane etapy budowy.

Zdjęcie: Projekt M214a – Promień światła – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
łóżeczko dla dziecka

Jakie łóżeczko dziecięce kupić? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Modne buty na wiosne – 5 modeli na różne okazje