in

Jak zaprojektować oświetlenie industrialne do salonu?

wnetrze industrialne

Styl industrialny, choć surowy, z pozoru niedbały i obdarty z dekoracji, uważany jest za jeden z najbardziej designerskich trendów wnętrzarskich. W ogóle nas nie dziwi, że planujesz urządzić w ten sposób salon – takie wnętrza naprawdę robią wrażenie. W dzisiejszym artykule opowiadamy o drobnym, ale jakże ważnym elemencie wystroju: lampach. Dowiedz się, jak stworzyć oświetlenie industrialne do salonu, aby loft nabrał wyrazistości i nowoczesnego charakteru.

Styl industrialny – najważniejsze wyróżniki

Myśląc o tym, jak będzie wyglądał Twój wymarzony salon, z pewnością wyobrażasz sobie dużą przestrzeń, ogrom światła wpadający przez wysokie okna, surową cegłę na ścianach i absolutny minimalizm w dekoracjach. To najbardziej charakterystyczne cechy stylu loftowego, znane ze zdjęć w katalogach wnętrzarskich i inspiracji mieszkaniowych z Pinteresta.

Wbrew pozorom loft „z prawdziwego zdarzenia” nie musi mieścić się w starym poprzemysłowym budynku. Z powodzeniem można zaprojektować takie wnętrze również w nowoczesnej deweloperce czy zabytkowej kamienicy w centrum miasta. Najważniejszą zasadą jest tutaj pozostawienie przestrzeni jak najbardziej otwartej: salon powinien łączyć się z kuchnią, a nawet sypialnią. Często stosowanym rozwiązaniem są na przykład szklane przepierzenia oddzielające strefą dzienną od sypialnianej.

Drugi wyróżnik stylu industrialnego to wykorzystywanie we wnętrzach surowych materiałów: betonu, cegły, szkła, drewna czy metalu. Dwa ostatnie z nich pojawiają się też jako elementy konstrukcyjne mebli. Duży, drewniany stół oparty na prostych metalowych nogach czy regały na książki o szkielecie z metalu często goszczą w loftowych salonach. Dobrze dopasowują się do przeważającej w takich wnętrzach kolorystyki: czerni, szarości, brązu i czerwieni w ceglastym odcieniu.

A co z dekoracjami? Styl loftowy lubi prostotę i minimalizm, dlatego z ozdobami nie wolno przesadzać. Najważniejsza jest funkcjonalność. Dodatki nie mogą być po prostu „zbieraczami kurzu”, powinny służyć celom praktycznym – a przynajmniej większość z nich. Do najczęściej wykorzystywanych są na przykład metalowe misy na owoce, świeczniki, doniczki z kwiatami, plakaty w minimalistycznych ramkach. Funkcję dekoracyjną we wnętrzu stylizowanym na przestrzeń pofabryczną pełnią także lampy sufitowe.

wnetrze loft

Oświetlenie industrialne do salonu – czym się wyróżnia?

Jakie powinno być oświetlenie industrialne do salonu? Dokładnie takie, jak wnętrza loftowe: proste, minimalistyczne i surowe. Może przybierać różne formy – od prostej żarówki filamentowej zawieszonej na długim kablu po okazałe „żyrandole” z kilkoma punktami świetlnymi zamkniętymi w szklanych kloszach – ale wszystkie z nich wyróżniają się podobnymi cechami. Lampy do salonu industrialne mają proste kształty, a ich elementy utrzymane są w stonowanych kolorach: czerni, szarości, miedzi, złota. Wyróżnikiem są też materiały, z jakich powstają: klosze najczęściej są szklane albo druciane, a szkielety opraw – metalowe.

Lampy do salonu – industrialne propozycje w najlepszym stylu

Oświetlenie industrialne do salonu jest tak charakterystyczne, że podczas poszukiwań idealnych lamp nie da się go przeoczyć. Jeśli masz za sobą wstępny rekonesans, z pewnością rzuciły Ci się w oczy pewne modele: lampy „pająki” w formie żarówek zawieszonych na pozornie niedbałej plątaninie kabli czy metalowe oprawy jakby wprost przeniesione z XIX-wiecznej fabryki. To jednak tylko kilka z opcji!

Lampy industrialne z drucianym kloszem

Ciekawą propozycją lampy do salonu w stylu industrialnym jest oprawa złożona z drucianego klosza i „gołej” żarówki. Przykład to model Antoin PND marki Italux. Dodatkowym elementem dekoracyjnym jest tutaj skórzany pasek podtrzymujący klosz, który nieco przełamuje surowy styl całości. W serii Antoin, oprócz lamp ściennych różnej wielkości, dostępne są także kinkiety. W podobnym stylu utrzymane są oprawy Morestel – różnica tkwi w kształcie klosza.

Jeśli taki design wpadł Ci w oko, ale z racji metrażu potrzebujesz czegoś większego, sprawdź model Reda. To niemal „żyrandol” w stylu industrialnym – ma aż pięć punktów świetlnych, które dzięki umieszczeniu na długim drewnianym pałąku skutecznie oświetlą nawet dużą przestrzeń. Całą konstrukcję ulokowano na długim kablu, co dodatkowo sprawia, że lampa mocno rzuca się w oczy, stając się ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Materiały, z których powstała – drewno, metal, szkło ozdobnych żarówek – a także jej prosty styl dobrze korespondują z innymi elementami charakterystycznymi dla wystroju loftów.

lampy wiszace loft

Lampy industrialne ze szklanym, żebrowanym kloszem

Pod określeniem „oświetlenie industrialne do salonu” kryją się także lampy o szklanych kloszach – na przykład z serii Antiola marki Italux. Żebrowana faktura szkła nieco zmiękcza i rozprasza emitowane przez żarówki światło, a przy okazji nadaje oprawom ciekawy design z retro zacięciem. Lampy z tej kolekcji umieszczone są na czarnym kablu, którego długość można regulować, dostosowując do wysokości pomieszczenia. Serię Antiola tworzy kilka rodzajów opraw wiszących, różniących się kolorem szkła (przezroczysty, dymiony i bursztynowy), kolorem mocowania (czerń, mosiądz, satynowy nikiel) oraz liczbą punktów świetlnych.

szklane lampy industrialne

Żyrandol w stylu industrialnym

Podczas poszukiwań idealnej lampy w stylu industrialnym godną rozważenia opcją jest oprawa Domenico. To propozycja, która najlepiej sprawdzi się w salonie o większym metrażu. Jej 6 punktów świetlnych to ozdobne żarówki typu filamentowego zamknięte w przezroczysztych, okrągłych kloszach. Masywny szkielet w kolorze czarnym wyraźnie kontrastuje tutaj z delikatnością i „lekką” formą szkła. Elementem łączącym są złote mocowania, które dodają całości nowoczesnego zacięcia. Lampa Domenico świetnie odnajdzie się we wnętrzu, w którym styl industrialny nie jest aż tak mocno wyeksponowany, bo łączy się z innymi tendencjami, na przykład vintage czy glamour.

lampy industrialne

A może lampa podłogowa?

Wnętrza loftowe najczęściej mają spory metraż – może się więc okazać, że lampy sufitowe nie wystarczą, aby oświetlić całą przestrzeń. W takim przypadku przyda się dodatkowe źródło światła, na przykład oprawa podłogowa. Do salonu, w którym styl industrialny jest wyraźnie zdefiniowany, będzie pasować na przykład oprawa Franklin. To duża lampa w formie reflektora, wsparta na trójnogu i wykonana z metalu. Jej prosty, surowy design świetnie pasuje do betonu, cegły czy drewna i innych oszczędnych w formie elementów charakterystycznych dla loftów.

Styl industrialny daje w urządzaniu wnętrz sporo możliwości. Można go przełożyć 1:1, ale można też delikatnie podrasować, dodając inne elementy, na przykład glamour czy vintage. W każdym przypadku lampy będą jednak ważną częścią wystroju. Oświetlenie industrialne do salonu (i nie tylko!) znajdziesz na karel2.pl.

Źródło zdjęć: karel2.pl, unsplash.com

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
panele fotowoltaiczne cena

Fotowoltaika – Zielona energia metodą na podwyżki prądu

profil okapowy

Dlaczego poprawne odwodnienie tarasu i odwodnienie balkonu jest tak istotne?