Szklarnia pozwala na szybki wzrost naszych ulubionych roślin i stwarza im doskonałe warunki do rozwoju. Ponad to, pozwala na wydłużenie okresu wegetacji roślin. Każdy, kto ma choćby mały ogródek, wie, że marzenie o szklarni może zostać spełnione i to bardzo szybko. Dowiedzmy się, zatem, jeszcze więcej o zaletach szklarni. Własna szklarnia – życie blisko natury!
Samodzielna uprawa roślin, to nie tylko życie w pobliżu natury, to również wielkie wyzwanie i ciężka praca. Jednakże, praca nad własnym ogrodem, czy też uprawą roślin w szklarni daje ogromną satysfakcję. Dla niektórych z nas, obcowanie z naturą jest szczególnie ważne, zwłaszcza, gdy przychodzi jesień życia i pragnie się być wówczas blisko roślin i szuka się zajęć, które są przyjemne, ale i satysfakcjonujące. Prace przy pieleniu roślinek, są odprężające pod warunkiem, że nie są to całe hektarowe pola, a małe ogródki, lub działki.
Dlatego idealnym rozwiązaniem jest szklarnia, dzięki której możemy nie tylko być blisko roślin, ale również znaleźć w niej chwilę dla siebie. Rośliny w takiej szklarni są hodowane zazwyczaj bez nawozów sztucznych, ponieważ już sam fakt, że rośliny rosną w szklarni powoduje ich szybki wzrost i nie potrzebne są żadne nawozy sztuczne. Jest to natura w czystej postaci, której nam brak w miastach.
Co powinno się znaleźć w naszej szklarni? Podstawowe i dodatkowe wyposażenie szklarni.
Szklarnie, które stawiamy w ogrodzie, to trwałe konstrukcje stawiane na wiele lat. Ich ramy wykonane są z aluminium odpornego na warunki atmosferyczne, zaś ściany poliwęglanowe dostarczają odpowiednią ilość światła. Ściany mogą być oczywiście szklane, natomiast nowoczesne szklarnie najczęściej wykonywane są z poliwęglanu. To podstawowe wyposażenie szklarni, możemy jednak pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, które znacznie ułatwi nam pracę nad hodowlą naszych roślin. Dodatkowe i ciekawe pomysły na wyposażenie szklarni to:
- system komputerowy,
- system ogrzewania zimą,
- urządzenia nawadniające,
- urządzenia do oświetlania i zacieniania upraw,
- systemy, które wytwarzają parę wodą i dezynfekują podłoże.
Oczywiście temat deszczowni, nawadniania i dodatkowych systemów jest bardzo obszerny i rozległy. Natomiast, pamiętać należy, że zastosowanie wentylatorów, systemów ogrzewania, a także kurtyn szklarniowych pozwoli na hodowlę imponujących upraw. Nie zapominajmy także o podstawowym wyposażeniu szklani, a więc miejscu roboczym, kuwetach i rabatach, a także otworach w dachu szklarni, które pozwolą na swobodną wentylację w szklarni.
Szklarnia kształtuje hobby.
Nie da się ukryć, że szklarnia stanowi przedłużenie ogrodu, który mamy przy naszym domu, czy działce, ale warto podkreślić również, że szklarnia to również miejsce doskonałe do rozwinięcia hobby naszego, ale również naszych pociech, czy wnuków. Dzieci uwielbiają kopanie w ziemi, podlewanie i obrywanie owoców, czy warzyw. Można się przy tym dobrze bawić, ale również nauczyć pracy, a także zachęcić do uprawiania roślin, jako hobby.