Ogrzewanie domu wymaga zastosowania ekonomicznych i wydajnych materiałów opałowych, które będą się charakteryzowały doskonałymi parametrami cieplnymi. Rynek oferuje różne rodzaje paliw stałych, ale to ekogroszek należy do najbardziej ekologicznych i wydajnych. Tego rodzaju materiał opałowy jest znakomitą alternatywą do węgla kamiennego. Cieszy się on dużą popularnością, ponieważ jest stosunkowo tani i cechuje się doskonałymi parametrami.
Jaki ekogroszek wybrać do ogrzewania domu? Rozumiemy, że jest to ważne pytanie dlatego odpowiadamy na nie w poniższym poradniku.
Czym charakteryzuje się dobrej jakości ekogroszek?
To materiał opałowy, który wykonany jest z węgla kamiennego lub brunatnego, wysokokalorycznego o niskiej spiekalności. Dobrej jakości ekogroszek powinien być wyprodukowany z węgla o niskiej zawartości siarki oraz substancji niepalnych, ponieważ tylko wtedy zapewni duże ilości ciepła i niewielkie ilości szkodliwych substancji i popiołu. Powinien także cechować się niskim poziomem wilgotności, ponieważ wzrasta wtedy jego wartość opałowa. Właśnie dlatego warto wybrać materiał opałowy jak najwyższej jakości, ponieważ inwestycja w niego zawsze się opłaci.
Czym kierować się przy wyborze?
Wybór ekogroszku powinien być dostosowany do rodzaju posiadanego kotła. Przy wyborze materiału opałowego warto kierować się zaleceniami producenta, bo tylko wtedy unikniemy ryzyka erozji i rdzewienia elementów kotła. Paliwo, które jest dostosowane do urządzenia grzewczego musi spełniać określone parametry do których należą:
- wartość opałowa > 20-30 MJ/kg,
- granulacja 5-25 mm
- zawartość siarki < 0,6-1 procent,
- zawartość popiołu <10 procent
- wilgotność <10 procent
- zdolność spiekania – współczynnik RI najlepiej 0
Dlaczego właśnie taki ekogroszek?
Materiał opałowy o takich parametrach będzie cechował się wysoką kalorycznością, a co za tym idzie będzie wydajny i ekonomiczny. Dzięki niskiej zawartości siarki i popiołu będzie generował niskie ilości pyłu, popiołu i zanieczyszczeń oraz będzie oferował ekologiczne spalanie. Spiekalność powinna być jak najniższa, w przeciwnym wypadku spiekający węgiel może utrudniać prawidłową pracę kotła i prowadzić do uszkodzenia jego podzespołów. Niska zawartość siarki gwarantuje czyste, ekologiczne i zdrowe spalanie, zaś niska wilgotność szybsze i efektywniejsze ogrzewanie.
Ekogroszek może być zakupiony luzem lub w workach, lecz lepszym rozwiązaniem jest opał zapakowany we worki, ponieważ nie jest narażony na zawilgocenie i zanieczyszczenia.