in

Dom energooszczędny czy pasywny? Jakie rozwiązanie wybrać?

dom pasywny

Każdy z nas marzy o własnym domu, który nie tylko będzie funkcjonalny i elegancki, ale też będzie ekologiczny. Kiedyś takie marzenie musiało pozostać w sferze niezrealizowanych snów. Dzisiaj ekobudownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża, która spełni nasze życzenie o domu bez znacznego zanieczyszczenia środowiska. Istnieje jednak wyraźna różnica pomiędzy domem pasywnym a domem energooszczędnym. Jakie są główne różnice pomiędzy tymi dwoma wariantami? Sprawdźcie sami czynniki, które różnicują technikę budowy obu domów

Lokalizacja budowy domu

Pierwsza różnica pomiędzy domem pasywnym a domem energetycznym pojawia się już na etapie wyboru działki. W przypadku domu energooszczędnego działka nie musi spełniać żadnych specyficznych wymagań. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, by kształt był odpowiedni, i by dom energetyczny dążył do zwartej bryły, jednak są to jedynie rekomendacje, a nie wymóg, jak w przypadku domu pasywnego.

Dom pasywny musi być natomiast położony na konkretnej działce. Musi być ona bardzo dobrze nasłoneczniona, możliwie jak najlepiej osłonięta od strony północnej oraz zorientowana na południe, z której to strony aranżowane będą pokoje dzienne. W przypadku właśnie domu pasywnego rozkład pomieszczeń gra kluczową rolę. To właśnie kuchnia i salon powinny zawsze zlokalizowane na południe, inne pomieszczenia, jak garderoby czy pomieszczenia sypialne od północy.

Klasa izolacji domu

Termoizolacja domów energooszczędnych i pasywnych to niesamowicie ważne aspekty, które grają kluczową rolę w gospodarce cieplnej naszego budynku. Oczywiście główny czynnik determinujący jakość termoizolacji domu to grubość warstwy izolacyjnej. I tutaj również widać sporą różnicę w wymogach względem domu energooszczędnego i domu pasywnego.

Pierwszy z nich powinien być wyposażony w izolację ścian o grubości 20 centymetrów. Grubość izolacji dachowej to natomiast minimum 30 centymetrów. Takie wymiary są jednak nie do zaakceptowania w przypadku domu pasywnego. Tam izolacja ścienna wynosi minimum 30 centymetrów, dachowa natomiast aż 50 centymetrów.

Ogrzewanie domu

Czas na największą różnicę pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym. Co oczywiste, a dla wielu osób niewiadome, dom pasywny nie posiada instalacji grzewczej. Jak to możliwe? Otóż energia słoneczna, technologia wentylacji z odzyskiem ciepła to wystarczające źródła, które zapewnią komfort użytkowania domu pasywnego bez względu na sezon. Co więcej, dom pasywny zgodnie z międzynarodowymi normami może zużywać maksymalnie 15 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku.

W przypadku domu energooszczędnego wartość zapotrzebowania na energię w skali roku nie może przekroczyć 70 kWh na metr kwadratowy, dlatego też w celu wyemitowania takiego wolumenu niezbędna jest między innymi sprawna instalacja cieplna.

Porównaj koszty budowy domu z New House

New House specjalizuje się w budowie ekologicznych domów już od 1991 roku, co gwarantuje nam najwyższą jakość wykonania projektu bez względu na to, czy zdecydujemy się na budowę domu energooszczędnego, czy domu pasywnego. By podjąć tę trudną decyzję, warto zapoznać się z kalkulatorem kosztów budowy domu, a także sprawdź bazę projektów, by znaleźć swój wymarzony przyszły dom.

To właśnie odpowiednie planowanie i poznanie kosztów jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o budowie domu w konkretnej technologii. Gdy decyzja zostanie podjęta, resztę zostaw profesjonalistom z New House, którzy na swoim koncie mają już kilkaset zbudowanych odmów.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marion
Marion
3 lat temu

Na chwilę obecną dla mnie za droga inwestycja, trzeba jeszcze trochę poczekać.

angielskie wnętrze

Lake District i uroki angielskiego stylu

sofa do małego pokoju

Jaką sofę wybrać do małego pokoju?