Farba emulsyjna w białym kolorze jest częstym wyborem. Dlaczego? Bo dzięki dobremu kryciu i powierzchni, która za jej sprawą może być myta i szorowana, wykorzystywana jest do malowania użytkowych ścian i sufitów. Dostępnych jest jednak kilka jej odmian i zanim kupisz konkretny i sięgniesz po pędzel, warto, żebyś co nieco o nich przeczytał.
Podsumowanie artykułu:
- Biała farba emulsyjna jest obecna w wielu domach, i sprawdza się nie tylko na sufitach, choć początkowo tam właśnie odnajdywała się najlepiej.
- Farba farbie nierówna, bo dostępnych jest coraz więcej rodzajów, dedykowanych konkretnym rozwiązaniom i efektom, jakie użytkownik chce uzyskać.
- Matowa czy z połyskiem? Radząca sobie z zabrudzeniami albo grzybem? To tylko kilka rodzajów farb emulsyjnych, na które warto zwrócić uwagę.
Czym wyróżnia się farba emulsyjna na tle innych rodzajów?
Potocznie nazywana emulsją, jej fachowy synonim to farba dyspersyjna. Często zestawiana z farbą akrylową, bo niewiele osób wie, że akrylowa to… także emulsyjna, bo obie bazują na wodzie i żywicy (akrylowej lub poliakrylowej). Akrylowa to po prostu podrodzaj lub podtyp farby emulsyjnej. Te wyróżniają się przede wszystkim neutralnym zapachem, więc nie drażnią delikatnych zmysłów ludzi ani zwierząt. Są łatwe w aplikacji, więc z malowaniem ścian taką farbą radzi sobie każdy, nawet nowicjusz. Szybko schną i co bardzo ważne, mogą być szorowane.
5 odmian białych farb emulsyjnych – każda wyjątkowa
Matowe
Parametr ten wyrażany jest na skali połysku od 0 do 100. Matowe farby mieszczą się w granicy 0-10. Są najczęściej wybierane, prawdopodobnie dlatego, że uniwersalne – wyglądają dobrze w każdych warunkach, zarówno w reprezentatywnych, jak i typowo użytkowych, w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach, zwłaszcza, że mowa o białych farbach. Ich największa zaleta? Świetnie maskują wszelkie nierówności i defekty, dzięki czemu matowy wariant to idealne rozwiązanie do sufitów i ścian z defektami.
Satynowe
Można powiedzieć, że to kontrast dla farb matowych. Charakteryzują się tym, że odbijają dużo światła, więc wielu osobom kojarzą się z wysokim połyskiem, a to jednak nie do końca o to chodzi. Funkcjonalność satynowych farb kryje się w rozjaśnieniu nawet najciemniejszych pomieszczeń. Miej jednak świadomość tego, że niestety uwypuklają one wszelkie nierówności, więc ściana, którą zechcesz pomalować satynową farbą powinna być perfekcyjnie gładka. O ile zależy Ci na nieskazitelnym efekcie.
Hydrofobowe
Jedne z najnowszych. Wyjątkowo odporne, więc można je myć i szorować, nie martwiąc się o utratę walorów estetycznych. Ślady po kredkach albo jedzeniu? Wystarczy kilka przetarć wilgotną ścierką, by problem zniknął. Hydrofobowa farba emulsyjna doceniana jest więc przede wszystkim przez rodziców małych dzieci, ale też domowników, często urządzających imprezy, podczas których rzadziej lub częściej rozlewają się napoje, a jedzenie pryska. Białą jej wersję stosuj więc śmiało na korytarzach, w pokoju dziecka, w kuchni i jadalni. Pamiętaj, że nie musisz malować całej ściany na biało, a tylko jej najbardziej narażone fragmenty.
Farby przeciw pleśni
Na rynku pojawiły się już farby o zwiększonej odporności na wilgoć oraz grzyby pleśniowe. Te, które dodatkowo łączą w sobie funkcje rozjaśniające, rewelacyjnie sprawdzają się w małych, użytkowych pomieszczeniach narażonych na powstanie grzyba, a więc przede wszystkim łazienkach i kuchniach pozbawionych okien i/lub dobrej wentylacji.
Biała farba tylko na suficie? To przestarzałe myślenie. Pamiętaj, że biały kolor stanowi świetną bazę do wszelkich – mniej i bardziej odważnych – eksperymentów. A jeśli lubisz styl minimalistyczny lub po prostu estetyczny spokój w mieszkaniu, biel na ścianach to must-have.
Na dobrą, biała emulsję nie ma co żałować!