in

Elewacja z deski palonej. Poznaj zastosowanie i zalety tego materiału

Wiele osób marzy o elewacji z drewna, jednak boi się tego, że szybko będzie wymagała impregnacji lub nawet wymiany na skutek degradacji biologicznej. Jednak jest materiał, który zyskał odpowiednie zabezpieczenie, wpisujące się w tradycyjną japońską architekturę. Mowa o desce palonej. Warto poznać wszystkie jej zalety i możliwości zastosowania tego materiału nie tylko na elewacji. Okazuje się, że wykończenie domu może być naturalne, a jednocześnie trwałe. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać właśnie ten materiał.

Tradycyjna technika wypalania, która wydobywa niepowtarzalny rysunek drewna

Drewno ma słoje i nieraz sęki, jednak metody jego obróbki bardzo często pozbawiają go wyjątkowego, naturalnego charakteru. Tak jednak nie jest w przypadku wypalania japońską metodą Shou Sugi Ban. Nadpalone surowe drewno ukazuje swój rysunek w pełnej krasie, a dodatkowo ma niepowtarzalną strukturę. Dopełnieniem jest zastosowanie naturalnych olejów. Dzięki wszystkim zabiegom deska palona może być różnorodna. Trzeba oczywiście pamiętać, że należy dobrać odpowiedni rodzaj drewna. Modrzew palony świetne nadaje się na elewację, natomiast świerk palony można stosować tylko wewnątrz domu. Rzemieślnicza obróbka tradycyjna sprawia, że jest to materiał absolutnie wyjątkowy.

 

Trwałe i ekologiczne rozwiązanie

Drewno nie kojarzy się z materiałem wyjątkowo trwałym, a raczej takim, który wymaga żmudnej impregnacji i do tego konserwacji co pewien czas. Pod tym względem drewno palone tradycyjną japońską techniką jest wyjątkowe. Dzięki takiemu zabiegowi zyskuje odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne, jak również degradację biologiczną – wilgoć nie powoduje butwienia drewna i osłabienia jego struktury. Ponadto nie pojawią się na nim ani pleśń, ani grzyb. Jak wiadomo, naturalne drewno jest doskonałym izolatorem, zatem nie dość, że zyskuje się piękne wykończenie budynku, to jeszcze dodatkową warstwę izolacji termicznej. Jest to zatem ekologiczne rozwiązanie, które sprawia, że można zaoszczędzić także na ogrzewaniu budynku. Będzie doskonałe nawet w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych. Deski palone można układać zarówno wertykalnie, jak i horyzontalnie, tworząc dowolny wzór.

 

Uniwersalne zastosowanie, które czyni elewację i wnętrze wyjątkowymi

Decydując się na aranżację domu w stylu skandynawskim, w ten sposób można wykończyć także elewację. Ponieważ w tym stylu dominują naturalne materiały, to deski palone doskonale sprawdzą się do wykończenia. Będą odpowiednim wyborem także w przypadku aranżacji inspirowanej orientem, a zwłaszcza japońskim stylem, wszak takie jest pochodzenie tego tradycyjnego materiału. Bardzo dobrze może się również prezentować połączenie na elewacji palonej deski z tynkiem. Cokół można wykończyć w sposób tradycyjny, natomiast na ścianach warto zamontować deskę paloną. Można zdecydować się również na drewniany akcent i materiał umieścić pomiędzy oknami, czy jako obramowanie frontowego wejścia. Możliwości jest naprawdę wiele, a ograniczeniem jedynie wyobraźnia. Połączenie jasnego tynku z szarą lub czarną deską elewacyjną sprawi, że dom będzie się wyróżniał na tle sąsiadujących budynków i zyska niepowtarzalny charakter. Warto wspomnieć, że ten materiał jest także świetnym wyborem do wykończenia ścian i sufitów. W ten sposób może powstać surowa aranżacja industrialnego salonu czy sypialni albo przytulne wnętrze urządzone w duchu filozofii hygge, w którym tworzy się relaksującą atmosferę i sprawia, że przebywanie w mieszkaniu po prostu daje poczucie szczęścia.

Chcąc stworzyć elegancką i nietuzinkową elewację albo ponadczasowe, a jednak oryginalne wykończenie wnętrza, niewątpliwie warto postawić na deskę paloną. Dzięki temu zyska się aranżację trwałą i odporną na uszkodzenia, a nawet wysoce odporną na ogień.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Franek
Franek
3 lat temu

Wow to wygląda super!

jakie drzwi wybrać

Jakie drzwi do domu wybrać?

farba emulsyjna

Śnieżnobiała farba emulsyjna – poznaj jej 4 odmiany, żeby wiedzieć, która sprawdzi się najlepiej w Twoim mieszkaniu