Czym jest ziemiórka? Jest to owad, który ma szkodliwe larwy. Są one szczególnie niebezpieczne dla roślin doniczkowych w domu. To niepozorne i malutkie owady, ale ich pojawienie się na roślinie, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nią wpływ.
Warto zadbać i zareagować od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki pojawienia się tego pasożyta. Zwalczanie powinno stać się priorytetem dla posiadaczy roślin doniczkowych w pomieszczeniach i ogrodzie, by nie doprowadzić do pogłębienia inwazyjnego ataku wroga. Jak znaleźć zatem odpowiedni sposób na ziemiórki pleniówki?
Źródło: www.slonecznybalkon.pl
Ziemiórka pleniówka – co to takiego?
Ziemiórka pleniówka, to owad z rodziny muchowatych. Ziemiórki są bardzo drobnymi owadami. Mierzą zaledwie około 2-4 milimetrów. Mają czarny kolor, więc bardzo łatwo je zauważyć na liściach, ale łatwo pomylić z muszkami owocówkami. Należy się dobrze przyjrzeć, ponieważ mają one czółki, drobne nóżki i są smukłe. Same w sobie jako dorosłe nie są niebezpieczne dla roślin, ale niebezpieczne są ich larwy. Są bardzo agresywne i silnie atakują rośliny doniczkowe.
Larwa może mieć nawet 7 milimetrów. Ziemiórka składa swoje jaja w wilgotnej glebie, a larwy z jaj pojawiają się już po kilu dniach. Pierwszym sygnałem do niepokoju jest pojawienie się właśnie dorosłych much ziemiórki pleniówki. Może to oznaczać, że niebawem w ziemi zalęgną się jaja ziemiórki, a następnie powstaną larwy niebezpieczne dla roślin doniczkowych.
Objawy pojawienia się ziemiórki w roślinie mogą nie być zauważone gołym okiem, mogą być też pomylone z innymi objawami ponieważ pojawiają się wówczas żółte lub brązowe liście, fragmenty rośliny powoli zamierają, a na koniec zamiera ona cała. Ponieważ larwy żyją w ziemi w doniczce, ziemiórka atakuje najpierw korzenie rośliny, co sprawia, że na samym początku już one zniszczone. Nie dostarczają one roślinie podstawowych składników, wody i innych mikroelementów z gleby.
Źródło: insektarium.net
Problem z zalęganiem się muszek w kwiatach
Problem z pojawianiem się muszek w kwiatach dotyczy nie tylko ziemiórek. Ziemiórki mają czarne zabarwienie ciała, więc dość łatwo można je dostrzec. Szybko należy wówczas zareagować. Gdyż proces rozwoju ziemiórki nie trwa wcale długo i trzeba odpowiednio szybko zareagować.
W ciągu tygodnia dorosły osobnik składa jaja. Z jaj wylegają się szybko, bo zaledwie po kilku tygodniach larwy, a potem z nich po kilku dniach poczwarka znów staje się dorosłym osobnikiem. Te z kolei znów składają jaja i tak w kółko, a roślina cierpi katusze. Ziemiórki wyglądem przypominają muszki owocówki, dlatego często są przez nas lekceważone.
Zacząć należy od tego, że przyczyna pojawienia się muszek w jakichkolwiek kwiatach jest ich zbyt mokre i zbite podłoże. Tak samo często pojawiają się muszki białe. Jest to mączlik szklarniowy. Ten osiąga około 2 mm. Poza kwiatami doniczkowymi, często atakuje również rośliny uprawiane pod osłonami. Larwy mączlika osadzają się pod spodem liści i wysysają z nich sok.
Warunki sprzyjające rozwojowi ziemiórek
Ziemiórki świetnie czują się w mokrym podłożu i zbitej ziemi, a więc w kwiatach, które nie są przesadzane, a tylko silnie podlewane. Można powiedzieć, że wylęg ziemiórek mamy na własne życzenie.
Musimy dbać o rośliny, by nie było potem tego typu problemów. Na niebezpieczeństwo ze strony ziemiórki narażone są korzenie młodych roślin, ponieważ nie ulegają one jeszcze zdrewnieniu. Po ataku ziemiórek roślina jest już bardziej narażona na atak innych chorób. Dlatego ważne jest aby uważać i szybko reagować.
Źródło: bios.net.pl
Skuteczne sposoby zwalczania ziemiórek
Zwalczanie ziemiórek nie jest wcale takie trudne i można to zrobić domowymi sposobami. Bardzo skuteczne są pułapki na ziemiórki i inne muszki. Należy je ustawić w pobliżu roślin. Taką pułapkę można wykonać samodzielnie, a składa się ona ze szklanki octu winnego wymieszanego z wodą, płynem do naczyń i kurkumą.
Ziemiórki lubią żółty kolor i warto by było, aby mieszanka posiadała właśnie taki odcień. Kolejną pułapką są również żółte tabliczki z lepami. Są one bardzo popularne, te również należy umieścić przy roślinach. Należy głównie zlikwidować dorosłe osobniki ziemiórki. Ale warto również pozbyć się larw. To one są najbardziej niebezpieczne dla rośliny.
I tutaj ciekawym sposobem jest podlewanie kwiatka roztworem czosnku lub utlenionej wody. Można również spróbować skorzystać z środków chemicznych, ale są one dość kosztowne i przeznaczone bardziej do dużych upraw, niż pojedynczych roślinek.
Na prawdę nie jest łatwo wytępić te muszki. Walczyłem z nimi miesiąc pomogły podane sposoby + preparaty.
jakie preparaty stosowałeś?
Szkoda, że dopiero teraz trafiłem na ten artykuł. Walczyłem z tymi muszkami całe wakacje.
W następnym sezonie się odegrasz.