in

Oleje do blatów drewnianych – Impregnacja drewna!

blat olejowany

Olejowanie drewna jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych metod konserwacji drewna. Znana jest zresztą nie od dzisiaj, lecz od wielu, wielu lat. Oleje wpływają dobrze nie tylko na drewno. Olejowanie to metoda ekologiczna, skuteczna i jedna z najstarszych, które są stosowane do ochrony drewna.

Zabieg polega na tym, że olej wnika głęboko w strukturę drewna i ma za zadanie je zabezpieczyć przed wilgocią, pękaniem oraz promieniami UV. Mimo, że metoda konserwacji drewna, jaką jest olejowanie znana jest od lat, to jeszcze do niedawna bardzo popularne było olejowanie. Ale postawy ekologiczne szeroko propagowane przez społeczeństwo sprawiły, że zaszła potrzeba stosowania bardziej proekologicznych technologii.

Zaczęto zatem, stosować oleje do drewna. Olejowanie drewna pozwala przede wszystkim na zachowanie naturalnego wyglądu drewna. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ każda drewniana powierzchnia, nawet ta najbardziej trwała, na przykład dębowa lub modrzewiowa, potrzebują zabezpieczenia przed zewnętrznymi czynnikami.

jak olejować stół

Dlaczego warto olejować drewno?

Odpowiedzi jest wiele, olejowanie, to przede wszystkim metoda ekologiczna i jest to bardziej naturalna wersja lakierowania drewna. Już samo to, że jest to sposób naturalny przemawia za tym, że warto go stosować. Olejowane drewno wygląda atrakcyjnie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielne olejowanie drewna podczas remontu. Ponad to preparaty takie można stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczenia.

Zapewne domyślamy się, że na zewnątrz zastosować można olej do elewacji, jeśli jest drewniana, do tarasów, poręczy drewnianych, altan, a wewnątrz oleje stosuje się najczęściej do blatów kuchennych. Olejować należy powierzchnie drewniane przed ich pierwszym użyciem, a następnie regularnie, w ramach cyklicznej impregnacji. Olejowanie mebli drewnianych wykonuje się łatwo i szybko, w warunkach domowych. Trzeba jedynie odpowiednio dobrać olej i właściwie przeprowadzić cały proces olejowania drewna.

Olej głęboko wnika w strukturę drewna, skutecznie zabezpiecza je przed pękaniem i wpływem wody, lub pary – szczególnie ważne jest zatem, olejowanie blatów kuchennych. Dodatkowym plusem stosowania oleju do blatu jest zabezpieczenie przed wysokimi temperaturami, a więc wysuszaniem i szarzeniem, a także kurzem. Takie czynniki są szczególnie wyniszczające dla drewna. Najlepszym znanym olejem do blatów jest Osmo olej do blatów. Jest to powłoka na bazie naturalnych olejów, która ma specjalny patent, który pozwala na kontakt z żywnością po wyschnięciu.

Osmo olej do blatów występuje oczywiście w różnych kolorach, a jego główne składniki to woski i naturalne oleje. Sam zabieg konserwowania blatu warto przeprowadzać co kilka miesięcy, około 4 razy do roku, ponieważ blat jest często użytkowany. To wcale nie tak dużo, biorąc pod uwagę pozytywne skutki olejowania drewna. Inne drewniane meble można konserwować rzadziej, wystarczy co pół roku, lub nawet raz na rok.

Olejowanie drewna olejem spożywczym

Wiele mówi się o olejowaniu, że to naturalny sposób na zabezpieczenie drewna, ale czy na pewno każdy środek, który nazwany jest olejem nadaje się do konserwacji drewna? Prawda jest taka, że właściwie tak. Olej podkreśli słoje drewna, uwydatni kolor, nawilży i zabezpieczy drewno. Każdy olej roślinny spełni rolę konserwatorską, ale umówmy się…są lepsze sposoby na zabezpieczenie pięknego drewnianego blatu niż olej rzepakowy z marketu spożywczego.

Do blatów kuchennych, które same w sobie są piękne, ich dodatkowe atuty podkreśli Osmo top olej. Sprawdzi się tutaj również 3v3 olej do blatów. Jest to doskonały i sprawdzi się o wiele lepiej niż olej spożywczy. Warto przyjąć, że olej spożywczy jest do spożywania, a olej do konserwacji, konserwuje. Warto zastosować inny olej do podłogi, a inny do mebli. Po silniejsze specyfiki warto również sięgnąć, gdy mamy do czynienia z powierzchnią drewnianą, ale na zewnątrz. Czyli altaną, ławkami, stołami w ogrodzie, lub balkonem.

Powierzchnie bardziej eksploatowane należy potraktować specyfikami wzbogaconymi o rozwiązania chemiczne. Istnieje wiele olejów przeznaczonych szczególnie do drewna dębowego, które samo w sobie jest już bardzo mocne.

olej do blatu

Osmo – olej do blatów drewnianych na każdą kieszeń!

Wspomniany wcześniej Osmo olej do blatów jest środkiem znanym i popularnym. Chętnie kupowanym przez osoby chcące profesjonalnie zabezpieczyć drewniany blat, lub inną drewnianą powierzchnię. Dzięki woskom Osmo, drewno zachowuje naturalny charakter, a przy tym staje się odporne na ścieranie, brud i wodę.

Jeśli szukamy oleju do zabezpieczenia blatu kuchennego z drewna litego lub klejonego, warto zwrócić uwagę na rodzaj nanoszonej powłoki. Naturalne składniki, takie jak są zastosowane w oleju Osmo top olej, pozwolą drewnu oddychać. Powierzchnie stają się odporne na zaburzenia i mogą mieć kontakt z żywnością, są zatem bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Nanoszenie oleju Osmo do blatów nie jest trudne, ponieważ wystarczy użyć dedykowanych przez producenta chusteczek, lub przy dużej powierzchni wałków z mikrofibry, by nanieść olej równomiernie. Należy robić to ostrożnie i dokładnie, by nie zrobić niepotrzebnych nieestetycznych plam i przebarwień.

Trudno dostępne miejsca możemy zabezpieczyć natomiast przy użyciu tradycyjnych pędzli z naturalnego włosia. Jeśli chodzi o cenę oleju Osmo do blatów, to jest to olej bardzo wydajny opakowanie 5 litrowe wystarcza na pomalowanie ogromnej powierzchni, bo zużywamy tylko 1 litr na 15m2. Opakowanie 0,5l kosztuje około 80-90zł i wystarcza bardzo długo.

olej do drewna dębowego

Syntilor dedykowany olej do blatów kuchennych

Olej Syntilor jest to kolejny bardzo dobry środek do zabezpieczenia powierzchni drewnianych, w tym szczególnie blatów. Jest to środek ogólnie dostępny, można go znaleźć w marketach budowlanych.

Olej do blatów kuchennych Syntilor dekoruje i zabezpiecza blaty robocze, kuchenne, meble i inne elementy wyposażenia naszego domu. Ma zadanie również chronić blat przed plamami, wodą, a także tłuszczem.

Sprawia, że powierzchnia blatu drewnianego jest bardziej odporna na ciepło i zadrapania. Co więcej zapewnia estetyczne i matowe wykończenie powierzchni drewnianego blatu kuchennego. To ważne, ponieważ drewno sprawia wrażenie odświeżonego i gładkiego.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
samek
samek
4 lat temu

Zainspirowaliście mnie tym artem i postanowiłem przetestować olejowanie olejem spożywczym – wyszło całkiem spoko, polecam.

Pomidor
Pomidor
4 lat temu

Olejowanie to super proces, olejowane drewno wygląda dużo bardziej atrakcyjnie.

Grab pospolity

Grab pospolity – uprawa, pielęgnacja i sadzenie!

nitownica ręczna

Nitownica ręczna – Jak nitować, instrukcja krok po kroku!