in

Na czym polega rekuperacja?

Rosnące koszty ogrzewania wymuszają poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym możemy zaoszczędzić. Jednym z tych, którymi zdecydowanie warto się zainteresować, jest system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, określany popularnie jako rekuperacja. Dowiedzmy się, na czym polega rekuperacja i co możemy dzięki niej zyskać.

Rekuperacja – na czym polega?

Zastanawiając się, na czym polega rekuperacja, trzeba wiedzieć, iż jest to jeden z rodzajów wentylacji. Jak każda wentylacja ma on na celu zapewnienie cyrkulacji powietrza pomiędzy wnętrzem budynków i przestrzenią na zewnątrz. Jest to niezbędne, gdyż w przeciwnym razie w budynku wyczuwalny byłby podwyższony poziom wilgoci, a to mogłoby prowadzić do powstawania grzybów na ścianach, co nie tylko prowadziłoby do ich niszczenia, ale i negatywnie wpływałoby na zdrowie osób przebywających wewnętrz.

Na czym polega rekuperacja? To sterowana wymiana powietrza, w której świeże powietrze zaciągane jest z zewnątrz, aby następnie trafić do urządzenia zwanego rekuperatorem, w którym odbywa się jego przefiltrowanie oraz ogrzanie. Ciepło nie jest jednak specjalnie wytwarzane, ale przenoszone ze strumienia starego, zużytego powietrza, które usuwane jest na zewnątrz budynku. Z tego powodu rekuperacja określana jest jako mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Największą zaletą tego systemu jest możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie. Kwota corocznych oszczędności może być imponująca nawet po uwzględnieniu kosztów energii zużywanej przez rekuperator, zwłaszcza, że obecnie produkowane urządzenia tego typu nastawione są na energooszczędność.

Szeroka ofert urządzeń do rekuperacji dostępna jest na https://www.bricoman.pl/oze/rekuperacja

Jak działa rekuperacja – pozostałe elementy systemu

Odpowiedź na pytanie na czym polega rekuperacja zwykle skupia się na wyjaśnieniu zasady działania rekuperatora, gdyż jest to główny element tego systemu. Warto jednak poznać również pozostałe elementy, bo ich rola również jest ważna. O czym mowa?

  • Czerpnia – zbudowana z kratki zewnętrznej, kołnierza i skrzynki rozprężnej. Jej rolą jest zasysanie powietrza z zewnątrz;
  • Wyrzutnia – jak sugeruje nazwa wyrzutnia odpowiada za usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Ma budowę zbliżoną do czerpni i również montowana jest na zewnętrznej ścianie budynku;
  • Anemostaty – elementy te dzielą się na anemostaty nawiewne i wywiewne. Te pierwsze regulują strumień powietrza pobieranego z zewnątrz, tak aby był on odpowiednio duży i rozprowadzony po pomieszczeniu w różnych kierunkach, z kolei anemostaty wywiewne sterują strumieniem usuwanego powietrza;
  • Przewody wentylacyjne – to przewody, którymi transportowane jest powietrze w obrębie systemu. Powinny być jak najkrótsze.

System wentylacji to ważna rzecz, która wpływa na poziom wydatków i na sam komfort użytkowania danego budynku. Aby dać sobie szansę na podjęcie trafnej decyzji odnośnie wyboru systemu wentylacji, warto wiedzieć na czym polega rekuperacja i jakie korzyści płyną z tego rozwiązania..

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Radiofrekwencja mikroigłowa Wrocław

Najlepsze promocje na lato, tylko w sklepach sieci Lidl, Biedronka i Kaufland!