Wybór odpowiedniego zestawu maszyn i urządzeń, które mają stać się podstawowym wyposażeniem każdego garażu, warsztatu lub zakładu przemysłowego, to zadanie wymagające należytej uwagi. Decydując się na konkretną sprężarkę, warto zauważyć, że ważnych jest wiele komponentów i każdy ma ogromny wpływ na to, która z nich okaże się tą właściwą. Poznajmy je, aby wybór był świadomy i trafny.
Komu przyda się sprężarka?
Sprężarki to urządzenia, które są niezwykle popularne w wielu branżach. Spotkać się z nimi można w małych zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych, ślusarskich oraz w stolarniach produkujących nie tylko meble. Są również stałym wyposażeniem wielu dużych fabryk i obiektów produkujących różnorakie towary na skalę masową. Z tego też względu nie może dziwić fakt, że w zależności od branży, skali produkcji, potrzeb i zadań, do których wykorzystuje się sprężarki, wybór musi paść na konkretny ich rodzaj. Nie wszystkie i nie wszędzie będą bowiem równie użyteczne.
Podstawowe zadanie, jakie wykonuje sprężarka, niezależnie od jej rodzaju, to w najprostszym ujęciu zamiana energii elektrycznej lub pochodzącej ze spalania paliwa (dostarczanej do silnika urządzenia) na energię sprężonego powietrza lub innego gazu. Ostatecznym efektem pracy każdej sprężarki jest dostarczenie gazu pod dużym ciśnieniem. Jest on często potrzebny do zasilania innych urządzeń, takich jak szlifierki, wiertarki itp., a także np. do pompowania kół. Z kolei w dużych zakładach przemysłowych, specjalistyczne sprężarki zasilają całe linie produkcyjne na wielu etapach wytwórstwa.
Sprężarki tłokowe, śrubowe i nie tylko
Świadomość tego, jakim celom ma służyć urządzenie, umożliwia racjonalny wybór konkretnego modelu sprężarki. Różnica bowiem w efektywności, jakości i wydajności pracy różnych sprężarek jest bardzo duża. Czasami więc teoretycznie oszczędny wybór konkretnego rodzaju i modelu może okazać się, w perspektywie długookresowej, złą inwestycją. Istotne zatem, aby poznać podstawowe rodzaje tych maszyn, a także charakterystykę ich działania, żywotność i przeznaczenia, aby wyposażyć się w najlepszy model. Do najpopularniejszych urządzeń tego typu, działających w systemie wyporu, a nie przepływu, należą:
-
sprężarki tłokowe
Mają szerokie zastosowanie w tych branżach, w których czystość otrzymywanego powietrza lub innego gazu nie ma istotnego znaczenia. Mowa tu zarówno o przydomowych garażach, jak i warsztatach samochodowych, punktach wulkanizacyjnych, małych zakładach produkcyjnych i wielu innych miejscach, w których okresowo potrzebne jest sprężony gaz i mocno ciśnienie. Sprężarki tłokowe znajdują więc one zastosowanie w lakiernictwie, a nawet w branży budowlanej, umożliwiając wszystkie prace natryskowe (malowanie, tynkowanie itd.). Urządzenia te są dość hałaśliwe, często małe i mobilne. Ich cena jest bardzo atrakcyjna, stąd bardzo często to właśnie ten rodzaj sprężarek staje się oczywistym wyborem.
-
sprężarki śrubowe
To z kolei urządzenia, które dostarczają gaz charakteryzujący się odpowiednim poziomem czystości i jakości. Urządzenia te idealnie sprawdzają się w tych branżach, w których warunki sanitarne są niezwykle ważne, a zatem zakładach spożywczych, farmaceutycznych, przy produkcji kosmetyków, a także wszędzie tam, gdzie zasady BHP i sanitarne określają warunki pracy. Sprężarki śrubowe, w przeciwieństwie do tych tłokowych, emitują stosunkowo niski poziom hałasu, są żywotne i przeznaczone do pracy w systemie ciągłym. Z tych waśnie względów inwestycja w nie w dużych zakładach jest często najbardziej trafnym wyborem.
Sprężarka olejowa czy bezolejowa?
Zarówno w przypadku urządzeń tłokowych, jak i śrubowych, warto zwrócić uwagę na typ urządzenia. Sprężarki mogą bowiem być olejowe lub bezolejowe. Różnica w jakości uzyskiwanego powietrza jest duża, zatem w niektórych branżach może okazać się fundamentalna przy wyborze konkretnego urządzenia. Olej z zasady służy temu, aby przedłużyć żywotność sprężarek tłokowych czy tych śrubowych. Odpowiada za smarowanie wszystkich elementów maszyny, jednak finalnie jego niewielka zawartość może pojawiać się w wypieranym gazie. Stąd też, na przykład w gabinetach dentystycznych, spotkać można raczej sprężarki bezolejowe.
W nowoczesnych urządzeniach olejowych stosuje się odpowiednie systemu filtracji, które pozwalają na to, aby z powodzeniem wykorzystywać je np. w branży spożywczej czy protetycznej. Sprężarki olejowe wymagają jednak stałej i częstszej konserwacji, niż te pracujące bez smarowania olejowego. Należy w nich też regularnie olej wymieniać, co powoduje, że powstają stałe, dodatkowe koszty. W ostatecznym rozrachunku może to powodować sytuację, że tego typu modele okażą się po prostu droższe niż modele pracujące bez smarowania. Ważnym elementem urządzeń olejowych jest też możliwość chłodzenia maszyny, co w przypadku sprężarek ma duże znaczenie.
Wydajność i żywotność sprężarek
Wspomniano już, że z zasady sprężarki olejowe uznaje się za bardziej żywotne niż te bezolejowe, jednak nie jest tak zawsze i nie przy każdym urządzeniu. Wiele zależy bowiem od celów, jakim służyć konkretna ma maszyna oraz systemu pracy. Istotny zatem z tej perspektywy jest przede wszystkim wybór odpowiedniego rodzaju sprężarki. Przyjmuje się, że sprężarki śrubowe są ok. 4 razy bardziej żywotne niż te tłokowe, dodatkowo nie szkodzi im praca w systemie ciągłym. Wybierając taki rodzaj urządzenia, założyć należy, że będzie ona przy odpowiedniej konserwacji pracować co najmniej 25 tysięcy godzin.
W przypadku podmiotów, które nie wymagają jednak takiej żywotności i przede wszystkim wydajności urządzenia, warto wziąć pod uwagę zakup nawet o 50% tańszej, mobilnej sprężarki tłokowej. Jeśli wymagane ciśnienie nie jest zbyt wysokie (do 10 bar), a sprężarka potrzebna będzie okresowo, z przerwami ok. 15 min na godzinę, to w zupełności wystarczy dobre urządzenie tłokowe, które w takich warunkach eksploatacji posłuży przez bardzo długi czas.
Partnerem artykułu jest pneumatik.pl