in

Jak rozpoznać karalucha?

karaluch

Karaluchy w domu potrafią być prawdziwą udręką. Zwłaszcza, że pojawiają się one całymi plagami. Niekiedy trudno je zauważyć, a niestety szkodniki te potrafią zająć dużą część naszego domu. Jak rozpoznać karalucha, a przede wszystkim jak pozbyć się niechcianego lokatora? O tym przeczytamy poniżej.

Jak sprawdzić, czy karaluchy są w domu?

Karaluchy to małe ciemno ubarwione szkodniki, potrafią wejść w nawet najmniejszą szczelinę, rzadko pokazują się nam w ciągu dnia, dlatego tym trudniej je zidentyfikować i zauważyć ich działanie. Owady te, jednak rozwijają się bardzo szybko, dlatego im szybciej zaczniemy się ich pozbywać, tym lepiej dla nas i naszego otoczenia. Nie jest to jednak sprawą prostą, często wymaga pomocy specjalistów i ogromnej cierpliwości.

Jak rozpoznać, że mamy w domu karaluchy?

Przede wszystkim:

  • sprawdzamy pod szafkami i wewnątrz szafek, czy nie ma gdzieś śladu karaczana,
  • sprawdzamy okolice listew przypodłogowych, czy nie ma tam dorosłych karaczanów,
  • warto sprawdzić szafki łazienkowe i miejsca trudno dostępne, czy nie ma tam kokonów karaluchów,
  • sprawdzamy, czy na powierzchni naszego domu nie znajdujemy żywych i martwych karaczanów.

Karaluchy żyją w skupiskach i tak samo składają swoje jaja. Najczęściej na miejsce wylęgu wybierają miejsca ciemne i trudno dostępne. Zdarzyć się może, że grasują nie tylko w ulubionych miejscach jak kuchnia, czy łazienka, ale również w pokojach. Należy ich wówczas szukać pod parapetami, między grzejnikami, między framugami, oraz pod parapetem. Warto również sprawdzić, czy nie mamy nagryzionego pieczywa, czy ziaren, płatków – najczęściej obecność karalucha można rozpoznać po szkodach.

Jak wygląda karaluch domowy?

Karaluchy mają dosyć spłaszczone ciało i wykształcone skrzydła. Nie są to jednak owady latające. Umiejętnością karalucha, którą dają im skrzydła jest szybowanie, ponieważ w ten sposób przenoszą się z miejsca na miejsce. Karaluchy mogą osiągnąć długość od 17 do 28mm, posiadają czarne i błyszczące ubarwienie.

Karaluchy na miejsca rozrodu wybierają ciemne i ciepłe miejsca. Samice potrafią złożyć około 16-18 jaj, a larwy pojawiają się po 42 lub 81 dniach. Wszystko w zależności od temperatury otoczenia, ale im cieplej, tym lepiej dla karaluchów. Należy również dodać, że karaluchy są wszystkożerne i zazwyczaj wychodzą na żer jedynie w nocy. Jeśli spotkamy owady w ciągu dnia, to znaczy, że jest ich już bardzo dużo. Oznacza to, że w gnieździe jest im już zbyt ciasno i wychodzą żerować nawet w dzień.

Z czym można pomylić karalucha

Karaluchy to silne owady, które ciężko wytępić. Ale to nie jedyne karaczany, które przynoszą szkody w naszych domach i łatwo je z nimi pomylić. Karaczany, które również możemy spotkać na swojej drodze to prusaki. Karaczan prusak, jest nieco inaczej ubarwiony niż karaluch. Prusaki mają kolor bursztynowy, a na ich głowie zauważyć można dwie ciemne, podłużne plamki. Karaluch, jest ciemny, a wręcz czarny. Prusaki maja około 12-15mm, więc karaluch jest nieco większy. Dodatkowo należy zauważyć, że prusaki, posiadają gruczoły zapachowe, którymi znaczą otoczenie. Karaluchy takiego gruczołu nie posiadają. Nie mniej, na pierwszy rzut oka, bardzo trudno je rozpoznać.

Jak skutecznie pozbyć się karaluchów

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się karaluchów i prusaków, ale często ich inwazja jest już duża i na domowe sposoby jest już stanowczo za późno. Wówczas z pomocą przychodzą specjaliści, którzy w zwalczaniu owadów i szkodników domowych mają ogromne doświadczenie. Wiedzą doskonale, gdzie najczęściej gnieżdżą się karaluchy oraz prusaki i jak skutecznie się ich pozbyć, używając nowoczesnych sposobów. Jeśli przyjdzie nam zwalczanie inwazji prusaków, warto zapoznać się z ofertą https://prusator.pl/, która zajmuje się skutecznym usuwaniem szkodników już od 2000 roku. Firma prusator.pl zajmuje się nie tylko dezynsekcją – bo tak fachowo nazywa się zwalczanie insektów, ale również deratyzacją domów i mieszkań. To firma DDD z ogromnym doświadczeniem, która wykonała już nie jeden taki zabieg, a także przetestowała mnóstwo środków owadobójczych i gryzoniobójczych. Warto zgłosić się do specjalistów, ponieważ zakładanie pułapek, czy samodzielne używanie oprysków może nie być na tyle skuteczne, by pozbyć się wszystkich osobników tj. karaluchy, czy prusaki w domu.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że samodzielna likwidacja pojedynczych dorosłych osobników karaluchów lub prusaków jest niewystarczająca, dlatego jeśli nie wiesz jak pozbyć się karaluchów raz na zawsze, powinniśmy poprosić o pomoc profesjonalistów. Tylko wtedy, gdy pozbędziemy się jaj, larw i dorosłych osobników, możemy czuć pewność, że owady już nie powrócą. Następnym krokiem, będzie już tylko stworzenie domu, który nie będzie przyjazny owadom, czyli częste sprzątanie, obserwacja szafek i listew przypodłogowych, a także odpowiednie przechowywanie żywności np. szklane pojemniki.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Wanny – dla miłośników relaksu

Czy drzwiczki do kominka otwartego to jedyne wyjście?