in

Jakie są rodzaje rozdzielnic i do czego służą?

Rozdzielnica elektryczna to zespół urządzeń służących do rozdziału energii elektrycznej. W skrzynce łączone są obwody danego fragmentu instalacji elektrycznej z aparaturą rozdzielczą i sterującą. Jakie są najpopularniejsze typy takich zestawów?

Rodzaje rozdzielnic

W rozdzielnicach znajduje się wiele elementów pełniących różne funkcje. Część z nich reguluje parametry energii elektrycznej przez regulatory i PLC. Ważnym czynnikiem jest ochrona przed porażeniem – dlatego stosuje się też bezpieczniki. Natomiast dzięki wykorzystaniu styczników i przekaźników możliwe jest zarządzanie pracą urządzeń sterowniczych oraz prowadzenie czynności pomiarowych.

Istnieje kilka kategorii podziału rozdzielnic elektrycznych. Najważniejsze jest napięcie robocze. Według tej kategorii wśród rozdzielnic można wyróżnić:

  • rozdzielnice niskiego napięcia (nN) – najpowszechniej wykorzystywane do przesyłu i zabezpieczania oraz rozdziału prądów o niskich napięciach – do 1 kV,
  • rozdzielnice średniego napięcia (Sn) – obsługują instalacje w dużych zakładach przemysłowych – od 1 kV do 100 kV,
  • rozdzielnice wysokiego napięcia (Wn) – od 100 kV do 220 kV,
  • rozdzielnice najwyższych napięć (Nn) – od 220 kV i więcej.

Rozdzielnice mają różnego rodzaju wejścia zasilania, dlatego ich montaż wymaga odpowiedniej wiedzy i praktyki. Dobrym pomysłem jest zlecenie go profesjonalnym ekipom.

Rozdzielnice multimedialne

Obok modeli elektrycznych powszechnie montowane są rozdzielnice multimedialne. Umieszcza się w nich wszystkie urządzenia elektroniczne, które są niezbędne do obsługi sygnałów informacyjnych w obiekcie. Rozdzielnica multimedialna pozwala na montaż kilku rodzajów instalacji. Szafka ta może spełniać jednocześnie zadania skrzynki alarmowej, przeciwpożarowej oraz teletechnicznej do telewizji kablowej i satelitarnej. Rozdzielnice multimedialne montuje się w zabudowie poziomej lub pionowej, tworząc punkt centralny, do którego doprowadzone są wszystkie przyłącza w budynku.

Nowoczesne rozdzielnice multimedialne są wielofunkcyjne i łatwe w obsłudze. Są podobne do rozdzielnic elektrycznych, jednak szereg stosowanych udogodnień czyni je przeznaczonymi do pracy z urządzeniami instalacji multimedialnej. Bazują na modułowym połączeniu rozdzielnicy elektrycznej oraz multimedialnej. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do inwestora. Ważna jest ilość miejsca, założony budżet oraz preferencje instalatora. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednio przygotowaną perforację w płycie montażowej, co zapewni łatwy i szybki montaż urządzeń.

Rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice podtynkowe montuje się zazwyczaj w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, biurowcach lub innych. Taki model jest przystosowany do łączenia w pionie i w poziomie. Stanowi centrum sterowania energią elektryczną i transmisją danych. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie rozdzielnic modułowych. Każda z takich szafek wyposażona jest w gniazdo 230 V, perforowaną płytę montażową oraz maskownicę z miejscami na moduły. Jeżeli w przyszłości zaistnieje konieczność modernizacji układu lub dołożenia kolejnych, nowych aparatów i urządzeń, to rozdzielnica modułowa jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu przy reorganizacji aparatów w obudowie nie ma konieczności demontowania wszystkich komponentów. Niezbędne są też perforowane płyty montażowe, które umożliwiają instalowanie różnych urządzeń w ramach jednej obudowy oraz ich szybką zmianę.

W przypadku, kiedy nie ma możliwości wykonania otworu w ścianie pod rozdzielnice podtynkowe, najlepiej sprawdzą się rozdzielnice natynkowe. Umożliwiają one montaż urządzeń i podzespołów pozwalających na łączenie i rozdział obwodów elektrycznych oraz kombinację między innymi urządzeniami pomiarowymi. Pozwalają też na podłączenie urządzeń teleinformatycznych. Rozdzielnica natynkowa sprawdza się zarówno w instalacjach domowych, jak i lokalach komercyjnych lub dużych przedsiębiorstwach. Przeznaczona jest również do montażu modułowego.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dwanaście ciekawych wskazówek dotyczących skutecznej sprzedaży własnego domu.

Jakie zajęcia można prowadzić po oligofrenopedagogice? Czy warto podjąć studia?