in

Jak czyścić kostkę brukową? Wskazówki i porady

Brukowane podwórka i podjazdy można spotkać wokół wielu polskich domów. Jednakże czynniki atmosferyczne takie jak zimno, opady deszczu i śniegu, a także upały mogą doprowadzić do powstania nieestetycznych plam. Jak czyścić kostkę brukową? Wskazówki i porady zawarte w naszym artykule pozwolą wam dobrać najlepszą metodę.

Jak czyścić kostkę brukową? Najistotniejsze informacje

Polacy uwielbiają kostkę brukową dzięki jej uniwersalności, łatwości użycia i dobrym właściwościom mechanicznym. Kostka brukowa dostępna jest w szerokiej palecie barw, co pozwala dostosować ją do indywidualnych warunków danej nieruchomości. Aby służyła nam przez wiele lat, należy o nią dbać.

Mycie kostki brukowej – jak często?

Mycie kostki brukowej najlepiej jest przeprowadzić co najmniej dwa razy w roku – po i przed zimą. Nie należy tego obowiązku zaniedbywać, gdyż może to obniżyć właściwości użytkowe kostki. Zdecydowanie lepiej jest raz na kilka miesięcy poświęcić jeden dzień na całościowe sprzątanie niż liczyć się z koniecznością wymiany zniszczonych elementów.

Czyszczenie impregnowanej i nieimpregnowanej kostki brukowej

Dobór metody czyszczenia kostki brukowej zależy od tego, czy została ona zaimpregnowana. Jeśli tak, niejednokrotnie wystarczy ją zamieść i zmyć strumieniem wody. Jeśli chcemy przyspieszyć prace, warto użyć myjki ciśnieniowej. Strumień wody pod ciśnieniem usunie wszystkie zanieczyszczenia. Jeśli kostka nie została pokryta impregnatem, konieczne może być użycie specjalistycznych preparatów do czyszczenia kostki brukowej. Usunie on zabrudzenia, które mogły wniknąć w pory bruku.

Jak wyczyścić zabrudzenia biologiczne z kostki brukowej?

Kostka brukowa jest cały czas narażona na działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Sprawia to, że jej powierzchnia, a zwłaszcza spoiny, mogą porastać chwastami, porostami i mchem, które na dłuższą metę mogą obniżać właściwości i wygląd brukowanego podłoża. Pierwszym krokiem powinno być mechaniczne usunięcie wszystkich zabrudzeń. Można to wykonać ręcznie, dokładnie wyrywając rośliny i mech, ale pomocna w tym będzie twarda szczotka.

Wyrwanie roślin nie rozwiąże problemu, gdyż zagrzybienia mogą nawracać, co jest bardzo prawdopodobne, jeśli kostka brukowa nie została zaimpregnowana. Aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń biologicznych, warto zastosować produkt do usuwania grzybów pleśniowych i glonów taki jak MOSSPROOF firmy Jurga. Po umyciu zanieczyszczonej mikroorganizmami powierzchni nanosimy niewielką ilość preparatu i czekamy od 6 do 12 godzin. Potem wystarczy mechanicznie usunąć resztki.

Czyszczenie podjazdu z kostki brukowej

Kostka brukowa jest często stosowana w podjazdach. Posiada ona wymaganą twardość i stabilność, dzięki czemu poruszanie się po niej pojazdami jest bezproblemowe. Problemem jednak mogą być plamy powstające na jej powierzchni, zwłaszcza ślady po oponach czy resztki olejów. Czyszczenie tego typu zabrudzeń warto zacząć od polania powierzchni ciepłą wodą z odrobiną mydła lub płynu do naczyń i dokładnego wyszorowania. Jeśli to nie pomoże, należy skorzystać z mocniejszych środków.

Jednym z dostępnych na rynku produktów, który usunie tłuste zabrudzenia lub ślady po oponach jest zmywacz plam olejowych CLEAN firmy Jurga. Aby usunąć zanieczyszczenia, wystarczy wylać niewielką jego ilość na pokrytą śladami powierzchnię i odczekać do pojawienia się białego nalotu. Kolejnym krokiem jest usunięcie go za pomocą szczotki lub gąbki. Całość spłukujemy strumieniem wody.

Mycie kostki brukowej pokrytej wykwitami

Kolejnym problemem, który może pogarszać wygląd kostki brukowej są różnego rodzaju wykwity. Ich usunięcie prostymi sposobami może być trudne, gdyż wnikają one głęboko w strukturę kostki, co sprawia, że mogą nawracać. Aby to uniemożliwić, warto od razu po ich zauważeniu zastosować preparat do czyszczenia kostki brukowej i betonu CLEANER HD firmy Jurga. Nanosimy go na pokrytą wykwitami powierzchnię, czekamy 10 minut i szorujemy.

Mycie kostki brukowej – o czym pamiętać?

Najważniejsza w utrzymaniu kostki brukowej w czystości jest regularność. Jeśli dwa razy w roku dokładnie wyczyścimy wszystkie zabrudzenia, możemy być pewni, że będzie nam ona służyć przez wiele lat. Pamiętajmy też, żeby na bieżąco czyścić wszystkie zanieczyszczenia pojawiające się na jej powierzchni – zaschnięty brud trudniej doczyścić. Jeśli zabrudzeń nie da się usunąć bądź będą one regularnie nawracać (np. w wypadku mchów), konieczna może być wymiana kostek na nowe. Da się jednak tego uniknąć, regularnie sprzątając podjazd lub inne brukowane elementy domu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Wyłącznik hermetyczny – bezpieczeństwo eksploatacji w każdych warunkach

okna krosno

Okna domowe – rodzaje