Poruszając temat aneksu, warto na początku wspomnieć o podstawowej różnicy pomiędzy umową najmu okazjonalnego a innymi rodzajami umów najmu nieruchomości. To, na co trzeba zwrócić uwagę, to okres wynajmu. W przypadku umowy najmu okazjonalnego czas ten nie może być dłuższy niż 10 lat. Umowa, by była ważna, musi zostać sporządzona w formie pisemnej. Obowiązkowo powinna również zawierać pozostałe konieczne elementy, które wymagane są także w przypadku innych umów wynajmu. Formalności dotyczące umowy najmu okazjonalnego (także temat aneksu do umowy najmu okazjonalnego) zostały uregulowane ustawą o ochronie praw lokatorów. Jej treść zabezpiecza, w większym niż dotąd zakresie, interesy właścicieli nieruchomości na wynajem.
Wiemy, że temat aneksu budzi niekiedy wątpliwości najemców i wynajmujących. Pojawiają się pytania m.in. o to, w jakiej formie powinien zostać wykonany aneks, czy wymaga ponownego sporządzenia oświadczeń stron lub czy koniecznie trzeba zgłosić go do Urzędu Skarbowego. Temat zatem jest istotny i wymaga fachowego wyjaśnienia przez prawnika od nieruchomości.
Właściciel wynajmowanego lokalu musi zgłosić w ciągu 14 dni fakt podpisania umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego. Potwierdzenia dokonania zgłoszenia może domagać się najemca.
Nie ma obowiązku zgłaszania do urzędu aneksu do umowy, jeśli nadal odprowadzany będzie podatek od najmu. Jednak warto to zrobić “na wszelki wypadek”, by uniknąć ewentualnych niedogodności w przyszłości.
Czym jest aneks do umowy najmu okazjonalnego?
Aneks do umowy najmu okazjonalnego to najczęściej pisemne przedłużenie zawartej wcześniej umowy najmu okazjonalnego. Strony umowy sporządzają go zazwyczaj w przypadku, gdy okres najmu, zawarty w umowie, dobiegnie końca. Bywa, że strony zawierające umowę zapominają o odpowiedniej formie sporządzenia aneksu do umowy. Jednak, jest to niezwykle istotne.
Aneks do tego rodzaju umowy, by był ważny i wiążący w świetle prawa, może zostać sporządzony także w formie aktu notarialnego. Dotyczy to również sytuacji, w których umowę najmu strony sporządziły “zwyczajnie” – w formie pisemnej. Jednak musimy pamiętać o tym, że w przypadku, gdy pierwotna umowa została sporządzona w formie aktu notarialnego, aneks musi zostać wykonany również z potwierdzeniem notarialnym. Nie możemy wówczas wykonać go sami, w formie pisemnej.
Zdarza się, że treść umowy najmu okazjonalnego zawiera wytyczne dotyczące tego, w jakiej formie może być sporządzony aneks. Można wprowadzić podobny zapis w momencie sporządzania aneksu do umowy, jeśli nie został on określony wcześniej.
Co powinien zawierać aneks do umowy najmu okazjonalnego?
Aneks na ogół zmienia zasady obowiązywania umowy tylko w nieznacznym stopniu. Najczęściej, zmiany dotyczą jedynie przedłużenia terminu wynajmu. Dlatego zwykle nie jest konieczne sporządzanie kolejnych oświadczeń. Do aneksu może zostać dołączony zapis mówiący, że strony nadal podtrzymują dotychczasowe oświadczenia, jako wiążące.
Aneks do umowy najmu okazjonalnego zawiera najczęściej m.in.:
-
dokładne określenie umowy, jakiej dotyczy (nr umowy, data sporządzenia, dane stron, które zawarły pierwotną umowę) – warunek konieczny,
-
ewentualne zmiany warunków wynajmu, pierwotnie zawartych w umowie najmu krótkoterminowego, wraz z datą, od której nowe postanowienia zaczną obowiązywać (jeśli jest ona inna niż data podpisania aneksu),
-
wprowadzenie nowych postanowień umowy lub uchylenie zapisów dotąd obowiązujących.