Polski ustawodawca dokładnie określa okoliczności, w których wskazane jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa, w tym wyposażenie danych obiektów w konkretne rozwiązania. Jednym z najistotniejszych aspektów jest prawidłowe zaplanowanie dróg ewakuacyjnych, które niejednokrotnie mogą uratować czyjeś życie. Warto dokładnie poznać uregulowania dotyczące tego tematu i dowiedzieć się, kiedy i gdzie należy instalować drabiny ewakuacyjne?
Kiedy należy instalować drabiny ewakuacyjne?
Bardzo często nie przykładamy wystarczającej wagi do z pozoru błahych kwestii jak właśnie zasady bezpieczeństwa. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których dopiero po fakcie okazuje się, że nie zachowano wszelkich środków, dzięki którym można było uniknąć tragedii. Na szczęście, stosując się do konkretnych reguł minimalizuje się potencjalne zagrożenie.
Czym jest drabina ewakuacyjna?
Pojęcie drabiny ewakuacyjnej jest najczęściej stosowane przy określeniu pionowych drabin mocowanych do budynków, które mogą być wyposażone w specjalny kosz ułatwiający bezpieczne wejście na dach. Konstrukcja drabiny jest zazwyczaj z wytrzymałych, atestowanych, stalowych i aluminiowych elementów, dzięki czemu ma się pewność co do ich trwałości. Drabina z koszem jest wykorzystywana w przypadku, gdy długość ciągu ewakuacyjnego przekracza 3 metry, w pozostałych sytuacjach drabina nie musi posiadać kosza ochronnego. Warto dokładnie zapoznać się z szeroką oferta dostępnych na rynku drabin ewakuacyjnych i wybrać taką, która będzie odpowiednia w danych okolicznościach. W tym kontekście można sprawdzić asortyment i usługi Crynoline.pl, a w razie dodatkowych pytań związanych zarówno z samą ofertą, jak i sposobem montażu drabiny – skontaktować się z działem obsługi klienta.
Drabina ewakuacyjna a zasady BHP
Obowiązek montażu drabiny ewakuacyjnej w przypadku niektórych budynków został dokładnie określony w przepisach BHP. Kwestię montażu tego rodzaju drabiny uregulowano natomiast w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na tej podstawie można stwierdzić, że drabiny ewakuacyjne muszą być zgodne z normami bezpieczeństwa określonymi dla poszczególnych ich rodzajów, w tym m.in. DIN-14094-1, EN-ISO-14122-1 itp.). Drabiny ewakuacyjne są wymagane przede wszystkim w budynkach, które posiadają co najmniej dwie kondygnacje, a w przypadku braku takiego rozwiązania, obiekt może nie zostać oddany do użytku.
Kiedy zainstalować drabinę ewakuacyjną?
Poza negatywnymi konsekwencjami natury prawnej, najważniejszym skutkiem braku drabiny ewakuacyjnej jest obniżenie standardów bezpieczeństwa. Drabina pełni ponadto wiele innych funkcji, w tym umożliwia wejście na dach, co jest konieczne np. w przypadku wszelkiego typu napraw, przeglądów czy instalacji urządzeń. Drabinę można zamontować zarówno na etapie budowy obiektu, jak i w istniejącym już budynku. Kluczowy jest wybór odpowiedniej drabiny, a następnie prawidłowe zamontowanie w myśl obowiązujących przepisów i przyjętych standardów bezpieczeństwa.